---< Sponsor Bağlantı >---

Yüz kızarması Nedir, Neden Yüzümüz Kızarır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Yüz kızarması Nedir, Neden Yüzümüz Kızarır?

Çeşitli nedenlerden dolayı yüzümüzde kızarıklıklar meydana gelir. Heyecanlandığımızda, korktuğumuzda, sinirlendiğimizde yüzümüz kızarır. Kısaca yüzümüz duygularımızı en iyi bir şekilde göstermektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yüz kızarması ile sıcaklık hissi (yanma, ısınma) oluyor, kızarıklık beni mahcup ve kızgın gösteriyor, toplum içine çıkmak istemiyorum, sosyal ve mesleksel olarak zorlanıyorum.  Güneşe çıktığımda, spor yapınca kızarıyorum …

Normal yüz kızarması …

Yüz kızarması; utanma, suç işleme, kızgınlık gibi duygu vaziyetlerinde natürel bir vücut reaksiyonu şeklinde ortaya çıkar. Yüz kızarmasının benzer vaziyetlerde ortaya çıkması ve kısa bir müddet sonra kaybolması normal ve kabul edilebilir bir vaziyettir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Anormal yüz kızarması …

Yüz kızarması kişinin günlük yaşantısını etkiliyorsa anormaldir.   Günlük hayatta karşılaşılan kolay olaylarla ortaya çıkıyorsa,   Başka kişilerin çoğunun hiç etkilenmediği vaziyetlerde dahi görülüyorsa,   Gün içinde sık sık oluyorsa, olunca uzunca süre devam ediyorsa,   Kişinin sosyal yaşantısını etkiliyorsa ve topluluk önüne çıkmasını engelliyorsa,   Kişinin işini ve mesleğini, kariyerini etkiliyorsa,   Kişi şimdi yüzüm kızaracak diye daimi kaygı duyuyorsa,   yüz kızarması bir rahatsızlık olarak kabul edilir.

Yüz kızarması sıklıkla yüzün ön bölgesinde görülse de, kimi kişilerde kulaklar, boyun ve göğsün üst bölümüne dağılabilir. Bu bölgede sıcaklık hissi (yanma, ısınma) ile beraber olabilir.

Yüz kızarması kişiyi (olmasa bile) utangaç veya öfkeli gösterebilir. Yüz kızarıklığı ciddi aktiviteler sırasında ve diğer insanlarla temas hatıranda ortaya çıkabilir. Şiddetli kızarma kişiyi sosyal ve mesleki ortamlarda çok sıkıntıya sokabilir.

Bir arkadaşla görüşmek gibi basit bir vaziyet bile tetikleyici olarak birkaç dakika süren yüz kızarmasına kapı aralayabilir. Bazen hiç stres olmadan sokakta arkadaşıyla karşılaştığında, alışveriş sırasında veya yemekte arkadaşı ile otururken dahi kızarma olabilir.

Yüz kızarması başka kişiler tarafından: yalan mı söylüyor, bir şey mi gizliyor, bir hastalığı mı var,  bu konuda bir yetersizliği mi var, işi yapamayacak mı, korkuyor mu, sinirlendi mi şeklinde yanlış anlaşılabilir.

Yüz kızarması ve fobiler

Sosyal fobi: sosyal ortamlarda veya performans şart olan vaziyetlerde tenkit, alaya alınma, aşağılanma ve yargılanma korkusu hasebiyle aşırı ve daimi kaygı şeklinde ortaya çıkan bir anksiyete bozukluğudur. Sosyal fobi önceden geçirilmiş aşırı kötü bir tecrübeye veya genç çocuklarda normal bir durum olan utangaçlığın tam düzelmemesine bağlı olabilir. Sosyal fobi olan kişiler yüz kızarmasına daha yatkındır ve bu kişilerde daha fazla görülür.

Eritrofobi: yüzde kızarma korkusudur. Hassas ve daha duyarlı kişiler kendi düşüncelerine ve bedensel reaksiyonlarına daha çok odaklanabilirler. Yüzündeki kızarıklık hiç kimsenin dikkatini çekmese veya bu duyguyu hisseden tek kişi kendisi olsa bile biraz sonra yüzüm kızaracak diye korku olabilir. Eritrofobi denilen kızarma korkusu bazen gerçek yüz kızarması gibi hissedilebilir ve kişiyi kaygılandırabilir.Yüz kızarması Nedir, Neden Yüzümüz Kızarır

Duygularımıza bağlı olarak yüzümüzün kızarması normaldir, zaman içerisinde ve kısa bir sürede geçmektedir. Ama başka nedenlerden dolayı yüz kızarıkların altında çeşitli sorunlar yatabilir. Bunları hafife almamak lazımdır. Bir hekime gösterilip ona göre tedbir alınmalı ve tedavi edilmelidir.


- Yüz kızarması Nedir, Neden Yüzümüz Kızarır? admin tarafından 7 Mart 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Yüz kızarması Nedir, Neden Yüzümüz Kızarır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz