---< Sponsor Bağlantı >---

Yumurtanın Yapısı Nasıldır, Yumrtada Bulunan Vitaminler Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Yumurtanın Yapısı Nasıldır, Yumrtada Bulunan Vitaminler Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Vitamin bakımından çok zengin olan yumurtanın genel yapısı nasıldır, yumurtanın yapısında neler bulunur, yumurtada hangi vitaminler vardır kısaca cevaplamak isteriz.

Yumurta Beyazı (akı) yani diğer isimi Albumen’dir. Çok az miktarda mineral külü ve glukozun yanında tamamiyle protein ve su’dan oluşmaktadır. Sarısı ile karşılaştırıldığında çok az lezzet veya renk verici özelliği vardır. İnce ve kalın beyaz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yumurta beyazı pH 8 derecesi ile tabii alkalin olan bir kaç yiyecekten biridir. Bu özelliği ile her ne kadar bakteri oluşumunu engellese de yinede de pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yumurta Sarısı: Protein, yağlar ve emülsiferlerin yanında az miktarda mineral külleri ve sarı rengi veren karotenoidlerden alana gelir. Yumurta sarısında en iyi bilinen emülsifer lesitin’dir. yumurta sarısının proteinleri yumurta beyazının proteinlerinden farklıdır (lipoprotein). Yumurta sarısının çevresini  saran zar hem savunma hem de bakterilerin hareketini engelleme itibariyle ehemmiyetlidir. Tavuğun beslenme rejimi hem sarı rengi, hem de lezzeti etkiler. Bu da çiftlik ve köy yumurtası arasındaki renk ve lezzet farkını izah eder.

Yumurta Kabuğu: Yumurtanın ağırlığının %11’i kabuktur. Yumurtanın kabuğu   ne kadar sert olarak görünse de gözenekli bir yapıdan  oluşmaktadır. Bu da nem ve karbondioksit gibi gazların yumurtadan kaçabilmesine olanak tanır. Delikli yapının başka bir neticesi de bilhassa Salmonella’ya karşı kabukların iyice yıkanması ve gerekirse dezenfekte edilerek saklanması lazımdır. Yumurtanın kabuğunun rengi tavuğun cinsine bağlı olarak beyaz veya kahverengi olabilir. Kabuk rengi lezzeti etkilememektedir.Yumurtanın-yapisi

Hava Kabarcığı: Kabuk ve yumurta beyazı arasında savunucu bir membran içinde bulunmaktadır. Taze yumurtada sıkışmış ve hacim olarak küçük iken, bayat yumurtada hava kabarcığı  rutubet kaybı neticesinde küçülen iç yapı, hava kabarcığının büyümesine yol açar.  Bu da taze yumurtaların batarken bayat yumurtaların neden su yüzüne çıktığını anlatır.

Bağcık: Yumurta sarısını ortada tutmaya yarayan dürülü beyaz renkli kordondur. Yumurta beyazının bir parçası olduğundan yenilebilirdir.

Kısaca yumurtanın yapısı  altı bölümden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla; İnce Beyaz, Kalın Beyaz, sarı, hava kabarcığı ve bağcık’tır. Bu arada yumurtanın büyük bölümünü su oluştururken, protein, yağlar ve emülsiferler ile az miktarda şeker ve kül de bulunmaktadır.


- Yumurtanın Yapısı Nasıldır, Yumrtada Bulunan Vitaminler Nelerdir? admin tarafından 17 Mart 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:,
Yumurtanın Yapısı Nasıldır, Yumrtada Bulunan Vitaminler Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz