---< Sponsor Bağlantı >---

Yerkürenin Manyetik Alanı Nedir, Ne Demektir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Yerkürenin Manyetik Alanı Nedir? Yerkürenin Manyetik Alanı Hakkında Bilgiler?

 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yerküremizi oluşturan kutuplar vardır. Bu kutuplar  kuzey ve güney kutuplarıdır. Güney ve kuzey kutupları  arasında mıknatıs var sayılarak kabul edildiğinde pusula iğnesinin kuzey ve güney doğrusunu göstermesi bir manyetik alanın varlığını kanıtlamaktadır. Bu alana ise Yerkürenin manyetik alanı denilmektedir.

Yerkürenin Manyetik Alanı Nedir,

Yerkürenin Manyetik Alanı Nedir,

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Çubuk mıknatısın özelliğine benzemektedir.  Dünyanın  dönme ekseniyle küçük bir açı yapacak şekilde Kuzey yarım kürede mıknatısın S kutbu, güney  kürede ise  N kutbu ise kuzey küreyi göstermektedir.  Mıknatısın S kutbunu gösterdiği yere manyetik güney kutbu, diğerine manyetik kuzey kutbu denir. Yerkürenin coğrafi ve manyetik kutupları birbirinin tersi ve zıttıdır.  Pusula iğnesinin de değişik kutuplar birbirini çekeceğinden dünyanın coğrafi kuzey kutbunu gösterir. Pusula iğnesinin yatayla yaptığı açıya eğilme açısı denir. Manyetik eğilme dünyanın her yerinde farklı farklıdır.

Türkiye’de takriben 60, kutuplarda 90,ekvatorda 0 derecedir. Pusula iğnesinin kuzey yarımkürede kuzey ucu eğilmektedir.

Bir yerin coğrafi yerinin  kuzey-güney doğrultusu ile pusula iğnesinin gösterdiği kuzey güney doğrultusunun, yaptığı açıya manyetik sapma açısı denir. Sapma açısı da her yerde farklı farklıdır.


- Yerkürenin Manyetik Alanı Nedir, Ne Demektir? admin tarafından 23 Temmuz 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Yerkürenin Manyetik Alanı Nedir, Ne Demektir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz