---< Sponsor Bağlantı >---

Yay Nedir, Yayların Bağlanması Ve Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Yay Nedir, Yayların Bağlanması  Ve Özellikleri  Nelerdir, Yay Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Yay  bir  kuvvetin baskısı ve  altında kaldığında  elastik şekil değiştirebilme özelliğine  sahip  özel malzemelerinden imal edilen, bu şekil değiştirme esnasında  enerji  depolayabilen, kendisine etki eden kuvvetin baskısı geçtiği  zaman eski şeklini kısmen veya tamamen alabilen ve bu sırada  depolamış olduğu enerjinin bir kısmını geri verebilen makine  elemanıdır.
Farklı maddelerden yapılmış olmaları yayların esnekliklerinin değişik olmasına ne sebeple olur .  Değişik cins yaylara eşdeğer kuvvetler uygulansa da uzama miktarları değişik olur.  Yaylara kapasitesinden fazla şiddet uygulandığında esnekliğini kaybeder.  Esnekliğini kaybetmedikleri sürece uzama miktarları tatbik edilen kuvvetle dosdoğru orantılıdır.  Yaylar kendisini geren cisme, eşdeğer büyüklükte ve zıt yönde bir şiddet uygular.  YAYLARIN UZAMASI

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bir yaya bir cisimle  asıldığında uzar.  Yaydaki uzama ölçüsü yaya tatbik edilen şiddet ile dosdoğru orantılıdır.  Yaya tesir eden şiddet ile yaydaki uzama ölçüsü arasındaki bağıntı; F = k.x tir.  F Yaya tesir eden şiddet › N  X Yaydaki uzama ölçüsü › m  k Yay sabiti › N/m  Yay sabiti yayım yapısına ve uzunluğuna bağımlı bir büyüklüktür.

YAYLARIN BAĞLANMASIYay Nedir, Yayların Bağlanması  Ve Özellikleri  Nelerdir

Seri bağlama: Yayları uç uca eklediğimizde seri bağlamış oluruz. Seri bağımlı yayların uzama ölçüsü , bir bir yayım uzama miktarına eşittir. Yaylar seri bağlandığında toplamında yay sabiti, yayların her birinin yay sabitinden küçüktür.

 

Paralel bağlama: Paralel bağımlı yayların uzama miktarı; yaylara tesir eden şiddet veya asılan ağırlığın paralel bağımlı yay sayısına oranına eşittir. Yaylar paralel bağlandığında toplamında yay sabiti, yayların her birinin yay sabitinden büyüktür.

 

Değişik cins 2 yaya özdeş ağırlıklar asılırsa yay sabiti ile uzama miktarları zıt orantılı olur. Yani yay sabiti büyük kalan yayım uzama ölçüsü az, yay sabiti ufak olanın   Değişik cins 2 yay benzer miktarda uzuyorsa; yay sabiti ile yaya tatbik edilen şiddet dosdoğru orantılı olur. Yani yay sabiti büyük olana büyük şiddet , yay sabiti ufak olana ufak şiddet uygulanır.

Esneklik potansiyel enerjisi: Denge konumundaki bir yay x civarında sıkıştırılır veya x civarında gerilirse bir enerji depolar. Yayım depoladığı bu enerjiye esneklik potansiyel enerjisi denir.

Esneklik potansiyel enerjisi sıkıştırma veya gerilme miktarına ve esnek maddenin cinsine bağlıdır.  Yayda depolanan potansiyel enerji; Ep= ½ k.x2 bağıntısıyla hesaplanır.


- Yay Nedir, Yayların Bağlanması Ve Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 4 Kasım 2013 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Yay Nedir, Yayların Bağlanması Ve Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz