---< Sponsor Bağlantı >---

Yamaç Paraşütü Nedir, Nasıl Yapılır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Yamaç Paraşütü Nedir, Nasıl Yapılır, Yamaç Paraşütü Hakkında Kısa Bilgi

Yamaç paraşütü son yıllarda gözde bir spor dalı haline gelmiştir. Hava sporudur. Hava sporuyla  ilgilenen birkaç kişi tarafından  bulunan  ve seksenli yılların başında gelişmeye başlayan  taşıma ve saklama sorunu olmayan uçuşa hazırlanma süresi, maliyet gibi havacılık araçlarına özgü zorluklardan   arınmış ve ekonomik  ve pratik bir uçma şeklidir.. Toplam ağırlığı 10 kilo olan  sırtta taşınabilen  sırt paraşütü ile, küçük bir tepeden havalanıp hava şartları da uygunsa eğer saatlerce havada kalıp, istenirse kilometrelerce uzağa gidilebilen  kuşlar gibi özgürce uçulabilen bir spor dalıdır. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girer.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Kolay ve sırtta  taşınabilir olması sayesinde, yüksek  tepelerden kolayca  kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. İstenilen yerede inile bilir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Paraşütün  sırt çantasına sığacak kadar küçük olması ve ağırlığının az olması nedeniyle bazı dağcılar tarafından kullanılmaktadır.

Serbest paraşütlerin mümkün olan en küçük alana sığıp, buna rağmen 1 sn kısa bir süre içinde ve yüksek şok altında da güvenli bir şekilde açılmaları gerekir. Yamaç Paraşütün de ise  serbest paraşütlerin tersine sıkıştırılarak taşımak veya basınç altında açmak gerekmeyen bir tasarıma sahiptir. Daha fazla ip sayısı, daha hafif ve özel kumaşlar kullanılarak yüzeylerdeki sürtünmeler mümkün olduğunca azaltılmıştır ve daha güvenli bir hale gelmiştir.

Yamaç paraşütünü, belirli sağlık  koşullarına uyan hemen herkes yapabilir.

Kullanılan malzemelerin ithal ve özel olması nedeniyle maliyeti oldukça yüksektir. Ancak yine de diğer havacılık sporlarıyla karşılaştırıldığında uçmanın en ucuz yolu olduğu görülür.

Yamaç paraşütü genellikle “tehlikeli” olarak bilinse de, kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alınarak yapıldığı takdirde “tehlikesiz”leşmektedir.Havacılık için kullanılan malzemeler en yüksek standartta malzemeler olması nedeniyle ipin kopma olasılığı çok azdır.

 

Uçuş Güvenliği Nasıl Sağlanır

Torbada ve sırtta  taşınabilen yamaç paraşütü kanadının sağladığı pratiklik, bazı zaafiyetleride  beraberinde getirir. Diğer hava araçlarından farklı olarak yamaç paraşütünün sabit-rijit  bir omurgası yoktur,. İki kumaş tabakası arasına sıkışan hava bir kanat formu oluşturur. Kanada formunu veren hava aynı zamanda içinde uçulan havadır ve hava kütlesi de ne yapacağı her zaman tahmin edilemeyen bir akışkandır. Bu yüzden içinde uçulan havadaki en ufak kararsızlığı kanada da yansır. Bu yüzden içince uçulacak hava şartları yamaç paraşütü için hayati önem taşır. Güvenli bir yamaç paraşütü uçuşu için; pilotun yapmayı tasarladığı uçuşa uygun eğitim ve tecrübesinin, ve bu tecrübeye uygun da hava şartlarının olması mecburidir.

Yamaç Paraşütü  Nasıl yapılır? 

Rahatlıkla koşulacak  ve uygun eğimli bir yamaca açık olarak serilen paraşüt pilotun koşuya başlamasıyla hemen hava ile dolar.  Kanat şeklini alır ve pilot koşmaya başlamasıyla birlikte paraşüt plotu  taşımaya başlar ve  pilotun koşuya 3-5 metre daha devam etmesi ile havalanır.  Yamaçtan aşağı süzülerek konforlu ve emniyetli bir uçuşa başlar. Uçuşlar pilotun tecrübesine bağlı olarak  kilometrelerce uçuş  yapabilir. Uçmaya başlamadan önce yeterli ve tecrübeli kişilerden eğitim almaları ve uçuşa hazır olmaları gerekir.

 


- Yamaç Paraşütü Nedir, Nasıl Yapılır? admin tarafından 22 Ağustos 2013 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Yamaç Paraşütü Nedir, Nasıl Yapılır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz