---< Sponsor Bağlantı >---

Yaban Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Yaban Kitabının Geniş Özeti Nasıldır, Yaban Kitabının Yazarı Kimdir?

Yaban Kitabının Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Özetlerini Vermeye Devam Ediyoruz, ünlü yazarımız Yakup Kadri Karaosmanoğlu‘ un tanınmış kitabı olan Yaban Kitabının  özetini kısaca sizler için vermek istiyoruz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Yaban Kitabının Geniş Özeti

 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Romanda belirtildiği gibi, şehirden gelmiş her aydın, köylü için bir “yaban” dır. Yazar,

Sakarya Savaşı bittikten sonra düşmanlarının yakıp yıktıkları bölgelerde  incelemeler sırasında   gördüklerini ve yaşadıkları birtakım olay, hikaye ve öyküleri kaleme almıştır yazarımız.

 

Yaban Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?

Yaban Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?

Paşanın erkek çocuğu olan Ahmet Celâl  Yedek subay orduda görev yapmaktadır. 1. Dünya Savaşına katılmış ve savaşta  kolunun birini kaybetmiştir. Henüz otuzbeş yaşına yeni basmıştır. Otuzbeş yaşında  kendisi için herşeyin bittiğini hissetmektedir.

İstanbul İngilizlerin işgali altında olduğu için oraya dönemez  emrini veren Mehmet Ali’nin çağrısına uyarak onun Orta Anadolu’nun Porsuk Çayı kıyısındaki kendi köyüne  yerleştirir. Köylüler  için Ahmet Celâl bir “Yaban”dır.

Mustafa Kemal Atatürk’ ün başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, Türk Ulusunun bağımsızlık davasını köylülere anlatmaya çalışır,  lakin kimse ona inanmaz. Ancak emireri olan Mehmet Ali, annesi Zeynep Kadın, Mehmet Ali’nin kardeşi İsmail ve onun karısı Emine ile arkadaşlık kurabilmiştir. Köyün en zengini  ve ağası olan Salih Ağa, köylüyü ekonomik bakımdan sömürmektedir. Şeyh Yusuf da din adamı maskesi altında köyü içsel olarak sömürmektedir.

Devleti temsil eden muhtarın  ise herhangi  bir gücü ve vasfı yoktur. Köyün etkin ve kuvvetli olan iki  kişisi Ahmet Celâl’i engellemeye ve durdurmaya çalışırlar. Sakarya Savaşı’nın hemen öncesinde Yunan birliği köylerine girmiştir. Yunanlılara direnenleri öldürmüşlerdir. Yunanlılar Kendisi ile işbirliği yapan Salih Ağayı  ve Şeyh Yusuf’u dahi aldatır, sömürür ve herkese zulm etmektedirler. Sakarya savaşında bozguna uğrayan Yunanlılar, ikinci Yunan birliği de köye gelir. Köyü talan ederler. Akılalmaz derecede ceberrut davranırlar.

Ahmet Celâl, emireri Mehmet Ali’nin kardeşi İsmail’in karısı olan Emineye aşık olur. Köy düşmanların çizmesi altında inlerken,  Köylü de kaderine razı olmuştur. Ahmet Celâl ise,  hala Türk askerlerinin geleceği umuduyla beklemektedir

Nihayet bir gün  o da dayanamaz ve Emine ile birlikte kaçarlar. Kaçarken ikisi de yaralanır. Emine ağır yaralanmıştır ve  kaçacak vaziyette değildir. Ahmet Celâl’ de Emine’yi ve anılarını yazdığı defterini bırakarak tek başına meçhul  yollara bilmediği bir geleceğe doğru köyden uzaklaşır ve gözden kaybolur.


- Yaban Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? admin tarafından 17 Eylül 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Yaban Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz