---< Sponsor Bağlantı >---

Wilson İlkeleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Amerika’nin I. Dünya Savaşına girmesinden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Wilson, gelecekte koşulacak barışın esaslarını bilgisini verdi  ( sekiz Ocak 1918). İtilaf Devletleri ise müttefikleri olan  AMERIKA’ yı  kaybetmemek için  bu ilkeleri onayladıklarını  ilan ettiler. Bu ilkelere göre:

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Galip devletler, yenilen devletlerden toprak ve savaş tazminatı almayacaklardı.

Devletler arsındaki mahrem diplomasiye son verilecek ve barış antlaşmaları açık olarak yapılacaktı.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Uluslararası uygun fiyatlı engeller kaldırılacak devletler arsındaki eşitlik sağlanacaktı.

Ülkeler arasındaki silahlanma yarışı sona erecekti.

İşgal edilen Rus toprakları boşaltılacak, Belçika tekrar kurulacaktı.

Alsace-Loraine Fransa’ya geride verilecekti.

Devletler arasındaki anlaşmazlıkları barış yöntemiyle çözümlemek amaçlı Cemiyet-i Akvâm (halkler cemiyeti) kurulacaktı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Türk bölgelerine kesinlikle egemenlik hakkı tanınacaktı.

Türk egemenliği altında hayatını sürdüren başka milletlerin kendisinin kendini yönetme hakkı verilecekti.

Boğazlar her devlete açık olacaktı. Wilson İlkeleri insancıl hükümler taşımasına cevap , uygulanabilirlikten uzaktı. İtilaf Devletleri bu ilkelerin kendisinin çıkarlarına zıt düştüğünü görünce, benimsememelerine rağmen kabullenmiş buna benzer göründüler. Uygulamaya gelince ilkeleri kendisinin çıkarlarına yönelik yorumladılar. İttifak Devletleri ise Wilson İlkeleri’ni devamlı olarak barışın sembolü olarak gördüler. Kolay Olmayan vaziyette olmalarına rağmen barış amaçlı ümitlendiler. İlkeler, Türk Devleti’nin bağımsızlığını anlamına gelirken azınlıklar konusunu gündeme getirerek Osmanlı Devleti’ni milliyet esasına yönelik parçalamayı amaçlamıştır. *İtilaf Devletleri, Wilson İlkelerine zıt düşmemek için  Mondros Ateşkesi’ne 7 . ve 24. maddeyi koydular. Toprak kazanmak amaçlı de “manda ve himaye” düşüncesini meydana attılar.wilson ilkeleri

Netice olarak Wilson İlkeleri devamlı olarak bir dünya barışı sağlayamamıştır. II.Dünya savaşı’nın çıkması da bu hali işaret etmektedir .

 

 


- Wilson İlkeleri Nelerdir? admin tarafından 20 Ekim 2013 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Wilson İlkeleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz