---< Sponsor Bağlantı >---

Vücut Yağı Nedir, Vücut Yağların Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Yağ Nedir, Yağların Özellikleri Nelerdir, Önemli Yağlar Hangileridir?

Bir çoğumuz  kilo aldığımız zaman Göbek bölgesi, basen bölgesi yağlanıp genişlemektedir. Vücudumuzda bulunan yağların özellikleri nelerdir kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yağ Nedir?

Yağların Yapılarında CHO atomları bulunmaktadır. Fakat bir takım yağların yapısında ise  P ve N gibi atomlarda bulunabilmektedir. Yağ yapısında bulunan O2 oranı ise karbonhidratlara göre daha düşüktür ve  bu yüzden de yapılarındaki hidrojen ve karbon oranı yüksek olmaktadır.  Yağların Parçalanmaları neticesi daha fazla su oluşmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yağların yapısında ki  mevcut hidrojen ve karbon iyonu fazlalığı  nedeniyle kişiye  daha fazla enerji vermektedirler. .Ançak oksijenin azlığı nedeniyle de  zor yanmaktadırlar.

 

Vücut Yağı Nedir, Vücut Yağların Özellikleri Nelerdir?

Vücut Yağı Nedir, Vücut Yağların Özellikleri Nelerdir?

Yağlar deri altında birikerek vücudun ısı kaybını önlerler  ve dışarıdan gelecek olan herhangi  darbelere karşı da koruyucudurlar.  Glikolipit ve lipoprotein‘lere katılarak da hücre zarında yardımcı olurlar.

Vücutta bulunan natürel yağlar ise trigliserit diye adlandırılmaktadır.3 yağ asiti ve bir mol gliserolün ester bağı ile bağlanması ile oluşmaktadır.

Yağların kullanımı ve yakılması uzun zaman aldığından hücrelerde ikinci bir nenerji kaynağı olarak iş görmektedirler. Bir takım doymamış yağ asitleri  ise vücut da sentezlenemeyip  besin şeklinde alınması gerekmektedir. Bunlara ise temel yağ asitleri denilmektedir.

En Önemli Yağlar İse

-yağ asitleri

-yağlar(nötr yağlar)

-steroidler

-fosfolipitler

Yağ asitleri  İse: Karbonlar arasındaki bütün bağlar tekli ise doymuş yağ asiti (Bütürik asitPalmitik asit) denilmektedir .Bunlar hayvansal kaynaklı yağlar olup bunlar  iç yağı, tere yağı gibi.Yağ asitinin vaziyetine göre de yağlarda isim almaktadırlar. Eğer karbonlar arasında çift bağ varsa doymamış yağ asiti Oleik asitLinoleik asit denilmektedir. Bu yağlar isebitkisel kaynaklı olmaktadır.

Doymamış yağlar ise hidrojen ile doyurularak katı hale geçirilmektedir. Böylelikle de  margarinler oluşmaktadır. Ayrıca da  insan vücudu yapısında bir çift bağ bulunan oleik asit yapabilmektedir. Ama Linoleik asiti yapamaz vücut.

Nötral yağlar İse : Yağların en ehemmiyetli depo şeklindedir. 3 yağ asiti + 1 gliserol Yağ +3 H2O şekline olmaktadır.

Yağ asitleri gliserol ile ester bağları ile birbirine bağlanırlar. Bir gliserole bağlanan yağ asitleri değişik  şekilde olabilmektedir. Bundan dolayı da yağların bir çok türevi oluşmaktadır.

Steroidler ;  Zarların yapısına katıldığı gibi vitamin ve hormon olarak ta görevleri vardır.

Fosfolipitler ;Hücre zarının yapısına katılırlar. Fosfor içeren yağlardır

Kolesterol ;Hayvansal hücre zarının yapısına katılır fakat fazlalaşırsa da  damar sertliğine yol açmaktadır.


- Vücut Yağı Nedir, Vücut Yağların Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 21 Eylül 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Vücut Yağı Nedir, Vücut Yağların Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz