---< Sponsor Bağlantı >---

Uyurken Beynimiz Ne Yapmaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Uyurken Beynimizde Neler Olmaktadır, Uyurken Beynimiz Nasıl Çalışır, Uyurken Beynimiz Ne Yapmaktadır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Hiç düşündünüz mü acaba uyuduğumuz zaman beynimizde uyur mu acaba, beynimizin çalışması nasıldır, bizler uyurken beyin ne yapmaktadır, tüm bu soruların merak ediyorsanız eğer işte cevapları

Uyurken beynimiz içinde olan faaliyetleri inceleyen bir cihaz bağladığımız dağılan dalgaların frekanslarını öğrenmemiz olası olacaktır. Yapılan araştırmalar da hareketsiz bir insanın bir saniyede 10 adet sinyal gönderdiği ilmi deneyler sonrasında ortaya çıkmıştır. Normal bir insanda ise uyku dışında hareketli halde bir saniyede takriben 20 başka bir deyişle iki katı şekilde sinyaller gönderdiği yeniden aynı deneler neticeninde ortaya çıkmıştır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Uyku da bu vaziyetler oldukça farklıdır. Salınımı oldukça az sinyaller gönderen beyin saniyede 3-7 sinyal göndermekte ve bu sinyaller uyku daha da derinleştikçe azalmaya ve yavaşlamaya devam etmektedir. İnsanın uykusu artık en derin noktaya geldiğinde bu sinyaller durma noktasına gelmektedir. Bu vaziyetler da uyuyan kişilerin uyandırılması ani sinyal artışına kapı aralamaktadır.

Ama uykunun bir takım bölümlerinde ise bu sinyaller hareketli bir haldeyken gönderildiği kadar artabilir. Artan bu sinyaller uykunun REM isimi verilen düş görüldüği anlarda ortaya çıkabilir. Bu evre uyku halinde 4-5 sefer görünebilir. Görülen bu evre daha fazla artış gösterebilir. Bu vaziyetlerde ise kişi uyku hatıranda dahi yorulabilir.uyurken beyin neyapar

Bu REM dönemin de kişi düşlerin büyük bir bölümünü görmektedir. Düşlerini gördükleri bu anlarda kişi uyandırılırsa olaylar çok taze bir şekilde görülebilir. Olayların bu andan itibaren değişik bir hal alması . Tam bir uyku için REM evresinin netlikle görünmesi gerekmektedir. Şayet bu safha bitirmezse uykusuzluk vaziyeti baş gösterebilir.

Şayet bir insanın başın bir  cihaz bağlarsanız, o insanın yaydığı beyin dalgalarını kaydedebilirsiniz. Uyanık ve hareketsiz vaziyetteki bir insanın beyni, saniyede 10 defa salınım yapan ‘alfa’ dalgaları yayar. Hareketli bir insanın beyni ise, salınımı iki kez fazla olan ‘beta’ dalgaları yayar.

Uyku esnasında ise beyin, salınımları çok daha az olan iki tür dalgayı, ‘teta’ ve ‘delta’ dalgalarını yayar. ‘Teta’ dalgalarının salınımı saniyede 3.5 ila 7 arasında olup, ‘delta’ dalgalarınınki saniyede 3.5’tan azdır. Sabah uyandığımızda bazen gördüğümüz rüyaları unuturuz, bazılarını da hatırlarız. Aslında beynimiz bir kenara kaydetmiştir ama bizler hatırlamayız. Bazılarını da çok iyi hatırlarız. Bizler uyusakda tüm organlarımız kusursuz olarak çalışmaktadır.


- Uyurken Beynimiz Ne Yapmaktadır? admin tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Uyurken Beynimiz Ne Yapmaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz