---< Sponsor Bağlantı >---

Türkiye’de Bulunan Başlıca Endüstri Kolları Hangileridir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Türkiye’de Bulunan Endüstri Kolları hakkında bilgi vermeye, Türkiye’de Bulunan Endüstri Kollarının Gelişimi,  Tarihçesi Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısaca açıklayarak devam ediyoruz. 

Türkiye’ miz Endüstri alanında çok hızlı bir gelişim göstermiştir. Özellikle de tarım alanında ve diğer sektörler de hızlı bir gelişim göstermiştir.

Un ve Unlu ürünler endüstrisi : İç Anadolu Bölgesi ve büyük şehirlerde hızlı bir şekilde gelişmiştir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Şeker Endüstrisi: İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.

Yağ Endüstrisi: Marmara Bölgesi ve Akdeniz bölgelerinde yağ endüstrisi gelişmiştir.

Et, Süt ve süt ürünleri endüstrisi: Türkiye’nin hayvancılıkla uğraşan şehirlerinde yoğun bir şekilde bulunmaktadır.Bunlar ise Erzurum, Kars, Edirne, Kayseri,Trabzon gibi

Çay Endüstrisi: Karadeniz bölgesinde çay endüstrisi bakımından gelişmiştir.

Konserve Endüstrisi ve Salça İmalatı:   Marmara Bölgesinde ve Kıyı ege bölgelerinde bulunmaktadır.

Tütün ve İçki Endüstrisi: İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Adana, Ankara şehirleri Tütün ve İçki Endüstrisinin başlıca şehirleridir.

Tekstil Endüstrisi: Marmara Bölgesinde Tekstil endüstrisi bulunmaktadır. Pamuk imalat alanları olan Adana, Tarsus, İzmir, Antalya gibi şehirlerde de tekstil sanayisi bulunmaktadır.

Kimya Sanayisi: Petrol-kimya, ilaç, yapay gübre, sabun, boya gibi sektörleri içinde barındırmaktadır. Orta Anadolu, Batman’da Petrol rafineleri, İstanbul, İzmir gibi ilaç sanayisi yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

Demir-çelik, Metal ve Makine Sanayisi: Karabük, Ereğli, İskenderun’da Demir-çelik fabrikası, Samsun’da Bakır Fabrikaları , İstanbul, Bursa, İzmit, Ankara Otomotiv Sanayisi, Kocaeli, İstanbul’da gemi üretimi, Kırıkkale Silah üretimi yapılan illerimizdendir.

turkiyede-bulunan-baslica-endustri-kollari

Çimento,Cam ve Seramik: Ege Bölgesinde çimento, İstanbul, Gebze, Mersin Cam fabrikası, Kütahya, Çanakkale ‘de Porselen ve Seramik fabrikaları bulunmaktadır.

Orman Ürünleri Endüstrisi: Zonguldak, Bartın, Bolu, İzmit, Muğla ‘da kağıt fabrikaları bulunur. İstanbul , Ankara, İzmir, Bursa Mobilya Fabrikaları da bulunmaktadır. Son yıllarda ise Kayseri’ de mobilya sektöründe adını duyuran şehirlerimiz arasındadır.

Renkli Webim & Vikipedi Güncel Türkiye’de Bulunan Başlıca Endüstri Kolları Portalı


- Türkiye’de Bulunan Başlıca Endüstri Kolları Hangileridir? admin tarafından 15 Ocak 2015 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Türkiye’de Bulunan Başlıca Endüstri Kolları Hangileridir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz