---< Sponsor Bağlantı >---

Türkiye ‘de Hayvan Yetiştiriciliği Ve Coğrafi Dağılışı


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Türkiye ‘de Hayvan Yetiştiriciliği Ve Hayvancılığın Coğrafi Dağılışı, Türkiye’ de Hayvan Yetiştiriciliği, Türkiye’ de Hayvancılık

Ülkemiz Tarım ürünleri üretimi yanında hayvancılık da yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Türkiye’ nin coğrafi yapısı nedeniyle bazı bölgelerde tarım üretimi gelişirken bazı bölgeler de hayvancılıkla uğraşmaktadır. Türkiye ‘de Hayvancılık Ve Coğrafi Dağılışı Nasıldır kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Türkiye ‘de Büyükbaş Hayvancılığı

Büyükbaş hayvan denilince akla ilk  gelen sığır ve mandalardır. Sığır ülkemize göre fazla elverişli değildir. Ama et ve süt imalatında daha randımanlı olmasından dolayı son senelerde ehemmiyet verilmektedir. Erzurum-Kars ve Doğu Karadeniz bölgelerinde sığır hayvancılığı yapılmaktadır. Manda besiciliği ise akarsu veyahut bataklık kenarlarında yetiştirilmektedir. En fazla Karadeniz bölgesinde manda besiciliği yapılmaktadır.

turkiye-de-hayvancilik-ve-cografi-dagilisi

Türkiye ‘de Küçükbaş Hayvancılık

Küçükbaş hayvan denilince ilk akla gelen koyun ve keçi gelmektedir. Ülkemizde en fazla yapılan bir hayvancılık çeşididir. Ancak büyükbaş hayvancılığa göre çok randımanlı değildir. En çok koyun İç Anadolu ile Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Keçi ise koyuna göre daha dayanıklıdır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Türkiye ‘de Kümes Hayvancılığı

Ülkemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıktan sonra ülkemizde en fazla da kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Kümes hayvancılığı daha çok Marmara Bölgesinde Yapılmaktadır.

Türkiye ‘de Arıcılık

Ülkemizde bulunan iklim çeşitliliğinden dolayı da arıcılıkta elverişli bir hayvancılık çeşididir. Ege, Akdeniz ve Erzurum-Kars bölgelerinde yaygın bir şekilde yapılmaktadır.

Türkiye ‘de İpek Böcekçiliği

İpek Böcekleri dut yaprakları ile beslenmektedir. Salgıladıkları sıvının katılaşması ile ipek telleri oluşmaktadır. İpek Böcekciliği Güney Marmara bölgesinde yapılan bir hayvancılık türüdür.

Türkiye ‘de Balıkçılık

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olduğundan ülkemizde balıkçılık da yaygın olarak yapılmaktadır. Fakat açık deniz balıkçılığı yapılmamasından dolayı da fazlaca gelişmemiştir. Deniz balıkçılığının %81 bölümü Karadeniz Bölgesinden ele geçirilmektedir. Tatlı su balıkçılığı da ülkemizde yapılmaktadır. Tatlı su balıkçılığı ise akarsu, göl ve barajlarda yapılmaktadır.

Renkli Webim & Vikipedi Güncel Coğrafi Bilgiler Portalı


- Türkiye ‘de Hayvan Yetiştiriciliği Ve Coğrafi Dağılışı admin tarafından 16 Ocak 2015 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:,
Türkiye ‘de Hayvan Yetiştiriciliği Ve Coğrafi Dağılışı isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz