---< Sponsor Bağlantı >---

Türk İslam Devletleri Ne Zaman Kurulmuştur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


  Türk İslam Devletleri Ne Zaman Kurulmuştur Ve Ne Yıkılmışlardır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Büyük Selçuklu Devletinin Yıkılmasından sonra bir çok devlet kurulmuş ve bir süre sonra yıkılmışlarıdır.  Bu Devletler hangileridir, Ne zaman kurulmuş ve yıkılmıştır işte sizlere kısa bilgiler

1)  Tolunoğulları Devleti (868 – 905)

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Mısır’a vali olarak atanan Tolunoğlu Ahmed Mısır’da ilk Türk – İslam devleti olan Tolunoğulları Devletini kurdu (868). Suriye’yi de egemenlik altına alan Tolunoğulları Mısır’da tarım, ticaret ve imar faaliyetlerine ehemmiyet verdiler. Tolunoğulları kendilerinden sonra Mısır’da bin sene sürecek Türk hakimiyetinin liderleri oldular.

2)  İhşidiler Devleti (935 – 969)

Mısır’da vali olarak görev yapan Toğaçoğlu Muhammed tarafından İhşidiler Devleti 935’te heyetti. Fatimiler bu devlete 969’da bitirdiler.

3)  Eyyubiler Devleti (1174 – 1250)

Zengilerin Mısır’a yardım emeliyle gönderdiği Şirkuh, Fatimiler Devletini yıkarak, Mısır’a hakim oldu. Yerine geçen Selahaddin Eyyubi bağımsızlığını duyuru etti (1174).

Selahaddin Eyyubi Mısır’ı egemenliği altına aldıktan sonra Haçlılarla mücadele etti. Başta Kudüs olmak üzere Suriye’deki bir hayli şehri Haçlılardan geri aldı. Kudüs Krallığına bitirdi (1187). Selahaddin Eyyubi’nin ölümünden sonra iç karışıklıklar çıktı. Devlet zayıfladı ve silahlı güçteki memlük askerleri Eyyubiler Devletine bitirdiler (1250).

 4)  Memlükler Devleti (1250 – 1517)

Memlük komutanı Aybeg tarafından Mısır’da heyetti. Hicaz, Suriye ve Anadolu’nun güney bölgelerini de egemenlikleri altına aldılar.

Devlet idaresi babadan oğula geçen  bir saltanat şeklinde olmamıştır. İdare tek bir hanedanın elinde olmayıp, askeri gücü eline geçiren komutanlar ve buyruklar hükümdar olmuşlardır. Memlükler, Mısır’da Türk – İslam kültürünü kalıcı hale getirmişlerdir. Baharat Yolu ve Akdeniz ticareti ile zenginleşmişler ve devlet örgütünde Büyük Selçukluları örnek almışlardır. Memlük Devleti, Yavuz Sultan Selim’in 1517 Ridaniye Savaşıyla Mısır’ı ele geçirmesi üzerine yıkıldı.

5)  Harzemşahlar Devleti (1097 – 1231)

Büyük Selçuklular’ın Harezm valisi olan Anuştigin tarafından 1097’de heyetmiştir. Büyük Selçuklu Devletinin yıkılmasıyla Selçuklu topraklarının büyük bir bölümünü ele geçirerek imparatorluk haline geldiler.

Alaeddin Muhammed döneminde Cengiz Hanla yaptıkları savaşta yenildiler ve Harzemşahlar Devletinin topraklarının büyük bir bölümü Moğolların eline geçti. Alaaddin Keykubad ile 1230’da yaptıkları Yassıçemen Savaşında yenilmeleri üzerine güçlerini kaybeden Harzemşahlar, Moğollar tarafından 1231’de ortadan kaldırıldı.Türk İslam Devletleri Ne Zaman Kurulmuştur

Tarih boyunca bir çok devlet kurulmuş bazıların ömürleri uzun sürmemiş ve yıkılmışlarıdır. Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşuna kadar Harzemşahlar Devletinden sonra

ALTINORDU DEVLETİ 1236-1502

BÜYÜK TİMUR İMP. 1368-1501

BABÜR İMPARATORLUĞU 1526- 1858

OSMANLI İMPARATORLUĞU 1299-1922

Bu devletlerde kurulup yıkılmışlardır.


- Türk İslam Devletleri Ne Zaman Kurulmuştur? admin tarafından 21 Şubat 2014 tarihinde , Eğitim,KPSS Dersleri Konu Anlatımı kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Türk İslam Devletleri Ne Zaman Kurulmuştur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz