---< Sponsor Bağlantı >---

Türk Bayrağının Doğuş( Oluşum) Hikayesi Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Türk Bayrağının Doğuş Hikayesi Nasıldır, Türk Bayrağının Oluşumu Nasıldır?

Bir ulusu temsil eden tek şey Bayrağıdır. Bir Türkleri temsil edende Türk Bayrağımızdır. Bayrağımız göklerde dalgalandıkça da  göğsümüz gururla kabarır. Bayrağımızın doğuşu ve oluşum hikayesi nasıldır, Nasıl kırmızı rengini ve Ay-yıldızı almıştır kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Türk Bayrağı’nın ilk şeklini Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Mesud tarafından Osman Bey’e gönderilen ak renkli sancak olarak görmekteyiz.

Türk Bayrağının Doğuş( Oluşum) Hikayesi Nasıldır?

Türk Bayrağının Doğuş( Oluşum) Hikayesi Nasıldır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

15. asırdan sonrasın da al bayrak, Yavuz Sultan Selim dönemindeki Çaldıran Savaşı’nda ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Türk Bayrağı’nın bu günkü şekline  en yakın şekli ise III. Selim döneminde rastlanmaktadır. Hilal ile beraber sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Yıldızın beş köşeli haline geçmesi ve kullanılması ise 1842 senesinde Abdülmecit dönemine denk gelmektedir.

Saltanatın kaldırılmasından sonrada 29 Mayıs 1936 yılında tam net bir şeklini almıştır. 28 Temmuz 1937 tarihli 27175 sayili Türk Bayrağı nizamnamesi kararnamesi ile de Türk Bayrağı’nın ebetları, şekli ve kullanılışı tertip etmiştir.

Türk Bayrağın Oluşum Öyküsü İse

1. Kosova Savaşı sırasında  savaşta can veren Türk askerlerin kanının bir göl gibi toplanması neticesindedir.  Ay ve Yıldız’ın bu kan  göl üzerinde yansıması ile oluştuğu kabul edilmektedir.  1. Kosova Savaşı sırasında, savaşın akşamında semanda Jüpiter ve Ay yan yana nadir olarak bir araya gelmiştir.  Ay Ve Yıldızın kan gölü üzerine yansımasıyla da Türk Bayrağı doğmuştur.

  Jüpiter’in gözükebilen 4 ay’ının da çevreninde kısmen parlaması (kolay bir teleskopla gözükebilir, ancak çıplak gözle en iyi olasılık Jüpiter’e yakın bir parıltı gözükür); büyük bir ihtimal Jüpiter’i köşeli bir yıldıza benzetilmesini sağlamıştır. Lâkin, Güneş’in rastgele bir seyyare üzerindeki yansımasının Dünya’daki insanlar tarafından parlak bir yıldıza benzetilerek de izlenebilir. Uranüs gezegeni de, bu müddet içerisinde Jüpiter’e olan yakınlığı (her ne kadar çıplak gözle gözükmesi çok zor olsa da, küçük bir parıltı olarak gözükebilir); Jüpiter çevreninde farkedilebilir 5 köşe gözükmesine sebebiyet verir.

Türk Bayrağı , Türk Milleti yaşadığı sürecede hiç bir zaman göklerden inmeyecek ve göklerde dalğalandığı sürecede göğsümüz kabararak bizlerde seyredeceğiz.

Mehmet Akif Ersoy’ un dediği gibi

Dalgalan şafaklar gibi Ey şanlı Hilal

Olsun artık dökülen kanlarımız helal


- Türk Bayrağının Doğuş( Oluşum) Hikayesi Nasıldır? admin tarafından 20 Aralık 2014 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Türk Bayrağının Doğuş( Oluşum) Hikayesi Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz