---< Sponsor Bağlantı >---

Trafik Lambalarının Renkleri Nereden Gelmektedir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Trafik Lambalarının Renkleri Nereden Gelmektedir, Trafik Işıklarının Renkleri  Nereden Gelmektedir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Hep merak etmişimdir. Trafik ışıklarının renklerinin nereden geldiğini. Kırmızı sarı ve yeşil olan renkleri. Neden mavi siyah beyaz değil de kırmızı sarı yeşil yapmışlar. Sizlerde benim gibi merak ediyorsanız kısaca açıklamaya çalışacağız.

Trafik ışıkları konusunda olarak yapılmış olan ilk uygulamalar bundan yıllar öncesine dayanır. Demiryollarının insanların çok sık kullanmaya başlaması artık kimi tedbirlerin de alınması mananına gelmişti. Demir yolları da öncelikle kırmızı rengini ‘dur’ olarak seçmişti. Dur renginin kırmızı olarak seçilmesinin temel nedeni kırmızı rengin kan, ölüm ve tehlike gibi çağrışımları yüzyıllardır insanların aklına getiriyor olmasından kaynaklanıyordu.Trafik Işıklarının Renkleri Nereden Gelmektedir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kırmızı ışığı ile dur sinyalini verebiliyorlardır, ancak birde bunun tersi olan geç sinyali koyulma ihtiyacı hissedildi. Buna da beyaz rengini seçtiler. Ancak şehirlere yakın yerlerde sokak lambaları da genelde beyaz olduğu için bu vaziyet korkunç kazalar ile sonuçlanabiliyordu. Ayrı olarak kırmızı ışığın kaplaması düşünce onunda altından beyaz ışık çıktığı için bu vaziyet daha da kötü yıkımlarla sonuçlanabiliyordu. Bu duruma bir çözüm arayan demir yolları da çözümü sarı ışığı kullanmaktan buldu. Turuncuya yakın sarı ışık bilhassa geceleri en çok dikkat çeken renklerden birisidir. Demir yolları da bunu onayladı ve sarı ışığı kullanılmak üzere seçti.

Peki, yalnızca trafik ışıkları demir yollarında mı kullanıldı dersek şayet elbette hayır. Daha daha ilk otomobilin mevzu bahsi bile ortada bulunmuyorken dahi insanlar için at arabalarının trafiği bile bir sıkıntı demekti. Bilhassa de Londra için bu vaziyet böyle olunca 1868 senesinde Londra’da trafiği kontrol altına almak için insan bazlı (polisin kontrolünü sağladığı) trafik ışıkları alana getirilmişti.

Bugün tüm dünyada ortak renk olarak kullanılan trafik işaretlerine ve trafik kurallarına uymak zorundayız. Trafik lambalarının gerekliliği  araç trafiğinin yoğun olabildigi güzergahlarda bir kat daha anlaşılmıştır. Lambasız trafik güzergahları karmaşa ve kaos yaratmaktadır.


- Trafik Lambalarının Renkleri Nereden Gelmektedir? admin tarafından 5 Mart 2014 tarihinde , Her Telden kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Trafik Lambalarının Renkleri Nereden Gelmektedir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz