---< Sponsor Bağlantı >---

Tam Sayılar Nedir, Tam Sayılarda Dört İşlem Nasıl Yapılır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Tam Sayılar Nedir, Tam Sayların Özellikleri Nelerdir, Tam Sayılarda Dört İşlem

Matematikte Tam sayılar nedir, Tam sayılarda Toplama, Çıkartma, Çarpma ve Bölme işlemleri nasıl yapılmaktadır, Tam sayıların özellikleri nelerdir kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Tam Sayılar Nedir?

Tam sayılar denilince aklımıza sıfırın sağında bulunan sayılar pozitif tam sayılar denilmektedir. Sıfırın soluna bulunan sayılara ise negatif tam sayı denilmektedir. Pozitif tam sayılar ile negatif tam sayıların ve sıfır sayısının birleşmesi sonucunda tam sayılar kümesi oluşmaktadır.
tam sayılarda Artı işareti olan yani pozitif sayılar (2,3,5,6,8,…) gibi, eksi işareti olan yani negatif sayılar ise(-3,-5,-45,-645,…) gibi. Sıfırında içerisine dahil olduğu Z sembolü ile gösterilen sayılardır(….-6,-4,-2,0,+4,+5,+6,…)

Tam Sayılar Nedir, Tam Sayılarda Dört İşlem Nasıl Yapılır?

Tam Sayılar Nedir, Tam Sayılarda Dört İşlem Nasıl Yapılır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Tam Sayların Özellikleri Nelerdir

Tam sayılar denildiği zaman ilk olarak sayının önündeki işarete yani sayının önünde artı(+) veya eksi (-) işareti varmı diye bakmamız gerekmektedir. Eğer sayının önünde Artı (+) işareti yoksa o sayı artıdır.

Tam Sayılarda Dört İşlem

Tam sayılarda toplama işlemi yaparken  artı tam sayıların toplama işlemi aynen toplanır ve işaret artı(+) olmaktadır.

Eksi tam sayı ile  eksi tam sayılar toplanırken de  aynen toplanır ve  işaret eksi(-) olmaktadır.

Eğer Zıt işaretli yani bir artı, diğeri eksi olan tam sayılar toplanırken de birbirinden sayının önüne konulmaktadır.

tam sayılarda çarpma işlemi yapılırken de eğer aynı işaretli tam sayıların çarpımı her zaman artı (+) dır. Zıt işaretli olan tamsayıların çarpımı ise eksi(-)dir.


- Tam Sayılar Nedir, Tam Sayılarda Dört İşlem Nasıl Yapılır? admin tarafından 28 Kasım 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Matematik Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Tam Sayılar Nedir, Tam Sayılarda Dört İşlem Nasıl Yapılır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz