---< Sponsor Bağlantı >---

Suç Ve Ceza Kitabının Geniş Özeti


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Suç Ve Ceza Kitabının Geniş Özeti, Suç Ve Ceza Kitabının Yazarı Kimdir, Suç Ve Ceza Kitabının Özeti

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Kitap Özetlerini Yayınlamaya  Devan Ediyoruz. Ünlü Yazar  F.M. DOSTOYEVSKİ’ın Harika Kitaplarından Biri Olan  Suç Ve Ceza Kitabının  Geniş Özeti Sizler İçin

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Dört aydır evin kirasını verememişti. Evin sahibi onu mahkemeye verecekti. Uzun müddetten beri hastalanmasına karşın yaşlı Teteri kadının evine gidebilirdi. Eski yüksüğe 1.5 Ruble veren kadın yeni getirdiği saate baktı ve “1.5 Ruble” diye konuştu. Raskonikov kabul etmek zorundaydı zira kata çıkana kadar kimseyle karşılaşmamıştı. İhtiyar kadın, kız kardeşi ile birlikte kalıyordu hanede. Çok zengin olmasına rağmen, kız kardeşi hiç kalıt bırakmayacaktı. Kız kardeşini çoğu kez döver, onun her işini izlemesi gerektiğini düşünürdü.

Raskolnikov 1.5 Rubleyi aldı ve dışarı çıkıp bir meyhaneye gitti. Marmeladov yan masada oturuyor olmasına rağmen taşınıp sohbet etmekten kendini almamıştı. Marmeladov eşini çok seviyordu ve üç çocuğunu da; fakat çok içyordu. O kadar ki ailenin geçimi için Sonya fahişelik yapmak zorunda kalmıştı. “Ne kadar fedakar bir kız bu Sonya” diye düşünmekten kendini almamıştı. Raskolnikov Marmeladov ‘un evine gittiklerinde eşi haykırışla onları yumruklamaya başladı. Hep içiyordu ve hanedeki 20 Rubleyi götürüp içkiye vermişti. Marmeladov Raskolnikov cebindeki 50 Kapik’i oraya bırakarak uzaklaştı. Haneye geldi, yorgundu. Nastasya bir mektup getirdi. Raskolnikov heyecanla okumaya başladı mektubu. Annesinden gelmişti mektup. Annesi kız kardeşi Dunya’dan söz ediyordu. Dunya, Luzhin isminde çift memurluğu olan 45 yaşındaki biriyle izdivaç edecekti. Hem Luzhin onların eşyalarıyla birlikte Petersbur’ga gelmesi için yardım edecek, gelmelerini sağlayacaktı. Annesi, 60 mil ötedeki tren yoluna gitmek için bir araba ayarladığını, trende ise 3 ncü sınıfta güzel bir yolculuk yaptıktan sonra Petersburg’a gideceklerini ve onu çok özlediğini yazıyordu.

Raskolnikov “Bu evlilik olmayacak” diye düşündü. Dışarı çıktı ve birkaç saat dolaştıktan sonra yorgun düşüp bir yerde uyukladı. Kötü bir düş gördükten sonra uyandı. Haneye gitti. Saat 7’ye yaklaşıyordu. Saat uygundu. Aşağıdaki baltayı alacak kimseye gözükmeden yaşlı tefeci kadının evine gitti. İçeri girerken onu kimse görmemişti. 2 nci katta boya yapan adamlarda onu yukarıya çıkarken görmemişlerdi.

Tefeci kadının evine girdi ve ona bir kültablası uzattı. Kadın kültablasına bakarken baltayı kafasına indirmişti. Kadının ölü bedeni yerde yatıyordu. İçeri daldı ve dolaptan yalnızca rehin verilmiş, birkaç parça altını cebine aldı. İhtiyar kadının kız kardeşiyle içeride karşılaştı. Kızın şaşkın bakışları altında baltayla onu da öldürdü. Doğrusu bir kişinin toplumdaki binlerce kişinin refahı ve mutluluğu için can vermesinin bir zararı yoktu. Üstelik bu tefeci kadın çok kötü biriydi. Kapıda birkaç kişi kapıyı vuruyorlardı. Hiç haneden çıkmayan tefeci kadının, çıkacağı tutmuştu. Raskolnikov titriyor, dışarı çıkıp her şeyi itiraf etmek istiyordu ama yapmadı. Dışardakilerden biri kapının içeriden sürgülü olduğunu fark etti. İhtiyar kadına bir şey olduğunun farkına vardılar. İki kişi Kapıcıyı çağırmak için aşağı indi. Bu kaçmak için tam fırsattı, Raskolnikov kapıyı açtı, hızla merdivenlerden inmeye başladı, aşağıdan gürültü gelmeye başlayınca Raskolnikov boyacıların dairesinin kapısının arkasına saklandı ve kapıcı ile üç adam yukarı çıkınca o da dışarı çıkıp değişik bir yoldan haneye gitti. Baltayı aldığı yere bıraktı. Çok korkmuştu ve titriyordu. Aldığı mücevherleri ve değerli takıları dışarıda bir yerde gizlemeyi savsaklamadı.

“2 gün geçti hala uyanmadı” diye düşünüyordu Üniversite arkadaşı Razumikin. Doktor Zozimov hastalığı atıp kendisine geleceğini söylüyordu. Fakat Raskolnikov uyanınca arkadaşını ve doktoru isteksiz bir durumda haneden kovdu ve dışarı gidip bir bara oturdu. Daha önceki gazeteleri okurken yanına gelen bir polis memuru melenkolik ve deli bir ruh haliyle cinayetten söz edip, üstü kapalı her şeyi anlattı. Korktuğunu, endişelendiğini hiç hissettirmedi.

Sonrası gün haneye geldiğinde annesi ve kız kardeşi Dünya’ nın kendisini beklediklerini gördü. Çocuğun halini gören anne şaşkınlıkla titriyordu. Onu sonrası gün bay Luzbinin geleceği müzakereye çağırırken korkmuştu. Ertesi gün bay Luzbin onları ziyaret etttiğinde, Raskolnikov haklı çıkmanın gururu ile gülüyordu. Bay Luzbin kız kardeşi çok aşağılamış, onların yoksul bir aile olduğunu değerlendirerek fazla istekte bulununca haneden kovulmuştu. Hemen hemen peşinden Raskolnikov “elveda” diyerek haneden ayrıldı. İnanamıyordum. Annesi erkek çocuğunun bu tavırla doğrusu ağlamaktan başka yapacak bir şeyleri yoktu. Raskolniksucvecezaov melenkolik halde hanesi terkederken her nasılsa arkadaşı Ramuskin’e onları emanet etmeyi de savsaklamamıştı.

Bay Marmeledov’un cenazesi için evine gittiğinde Sonya’da oradaydı Sonya’ya karşı akılalmaz bir his içindeydi. Ailesi için Sonya’nın yaptığı fedekarlık onun gözlerini büyülemişti. Birkaç gün süresince Sonya’yı düşündü ve fırsat buldukça onunla konuşmaya çalışarak geçirdi zamanını.

Polis memuru porifiri Raskolnikov’un (Mihailovis isminde genç biri cinayeti işlediğini itiraf etmiş olmasına karşın) cinayet işlediğini biliyor ve onun psikolojik vaziyetini bildiği için, itiraf etmesi için onu sıkıştırıyor fakat gözaltına alınmayacağını söylüyordu. Cinayeti işlediğini Sonya’ya itiraf etmişti. Sonya’da Raskolnikov’a “gidip teslim olmasını, yere kapanıp Allah’tan ve insanlardan özür dilemesini” istiyordu.

Netice olarak Raskolnikov yüreğinin verdiği acıya dayanamayıp suçunu polise itiraf etti. 1.5 senedir Sibirya’daydı Raskolnikov. Petersburg’ a, Razumukin ve kardeşi Dunya izdivaç etmişlerdi. Mahkeme Raskolnikov’un iyi hali, parayı kullanmadığı, eski hayatında randımanlı bir üniversite öğrenimi yaptığı, fedakar kişiliği ve kendiliğinden teslim olmasından dolayı, çok az bir cezayla 8 sene kürek mahkumiyetine çarptırıldı. Raskolnikov’u Sonya her gün ziyaret ediyordu. Sibirya da ailesi ile daimi mektuplaşan Sonya, Ramuzkin ve Dunya’nın tek haber kaynağıydı. Raskolnikov,Sonya’nın sevgisi ile hayata bağlandı ve geleceğin tasarılarını birlikte hayal etmeye başladılar.

Kitabın Ana Fikri: İnsan yaptığı hataların, işlediği suçların cezasına ne olursa olsun ona katlanmalı, ona göre cezasını çekmelidirler. Bazen de alacağımız ceza tahminimizden de az olabilir. Ama ne olursa olsun işlediğimiz suçların ve hataların sorumluluğunu almak gerekir.


- Suç Ve Ceza Kitabının Geniş Özeti admin tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Suç Ve Ceza Kitabının Geniş Özeti isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz