---< Sponsor Bağlantı >---

Süblimleşme Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Süblimleşme Nedir, Süblimleşmenin Özellikleri Nelerdir, Kısaca

Süblimleşme nedir,  Özellikleri nelerdir, hangi maddelerse Süblimleşme görülmektedir, kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bazı katı maddeler ısıtılınca sıvı hâle geçmeden  evvela  gaz hâle geçmektedirler. İşte bu olaya süblimleşme denilmektedir. Örneğin Naftalin, ernet ve kimi koku yayan maddelerin giderek azaldığı görülmektedir. Fakat  hiç sıvılaştığı görülmemektedir. Bu tür maddelerde süblimleşme olmaktadır.

 

Süblimleşme Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Süblimleşme Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kaynama ve yoğunlaşmaya tesir eden etkenler bulunmaktadır. Basınç ve maddenin saflığının değiştirilmesi, kaynama sıcaklığını etkilemektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Eğer hava basıncı artarsa, ağzı açık kaptaki bir sıvının kaynaması zorlaşmaktadır. Hava basıncının azalmasıyla kaynama da kolaylaşmaktadır.  Dolayısıyla da sıvılar daha az ısıda hemen  kaynamaktadır.

Deniz düzeyinde 100 °C de kaynayan saf su, Ankara’da 96 °C de, Erzurum’da ise 94 °C de kaynamaktadır.  Bunun sebebi ise  Ankara’daki hava basıncının Erzurum’dakinden fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Saf sıvının içerisine karıştırılandeğişik maddeler sıvının saflığını bozmaktadır. Saflığı bozulan sıvının da kaynama sıcaklığı değişmektedir. Sözgelişi  suyun içine tuz karıştırılırsa, kaynama sıcaklığı yükselmektedir.

 

 


- Süblimleşme Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 29 Ağustos 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Kimya Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Süblimleşme Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz