---< Sponsor Bağlantı >---

Su Döngüsü Nedir, Su Döngüsü Hakkında Genel Bilgiler


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Su Döngüsü Nedir, Su Döngüsü Nasıl Olmaktadır, Su Döngüsü Hakkında Genel Bilgiler

Genel Kültür Bilgi konularında kısa olarak  sizlere Su Döngüsü Nedir,  Su Döngüsü Nasıl Olmaktadır, Su Döngüsü Hakkında Genel Bilgiler, konusunda çok fazla ayrıntıya girmeden kısaca açıklamak istemekteyiz .

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Su Döngüsü Nedirne nedir

Su   tabii kuvvetler ve hava hareketleriyle atmosfer ile yeryüzündeki karalar ve sular arasında sistemli bir şekilde hareket etmektedir. Buna su döngüsü veya hidrolojik dolaşım denir. 

Güneş enerjisinin ısıtmasıyla çeşitli yollardan atmosfere çıkan su buharı  yağmur kar dolu biçimleriyle yine yeryüzüne dönmektedir. Bu suyun bir kısmı yer altı sularına karışırken daha büyük bir bölümü ise göl ve deniz gibi kaynaklarda birikmektedir. Su döngüsü de öteki tüm döngüler gibi daimi ve sürekidir. Nebatlar de terleme ile su döngüsüne katılmaktadır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yeryüzünde bulunan bütün sular su döngüsüne katılmaktadır.  Denizlerden buharlaşan su yağış olarak yeryüzüne dönmekte bir bölümü sathi sularda birikip bir bölümü da yer altı sularına karışmaktadır. Yer altı sularının son toplanma yeri ise deniz ve ummanlardır. Burada toplanan sular su döngüsüne devam eder ve buna uzun su devri denilmektedir. Deniz ve ummanlardan buharlaşan suyun karalara geçmeden tekrar yağmur kar dolu biçiminde deniz ve ummanlara geçmesine  kısa su devri denilmektedir.


- Su Döngüsü Nedir, Su Döngüsü Hakkında Genel Bilgiler admin tarafından 2 Mayıs 2014 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Su Döngüsü Nedir, Su Döngüsü Hakkında Genel Bilgiler isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz