---< Sponsor Bağlantı >---

Stopaj Nedir, Nasıl Hesaplanır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Stopaj Nedir, Stopaj Nasıl Hesaplanır, Kimler Stopaj Vergisi Verir?

Stopaj Nedir, Stopaj nasıl Hesaplar, Kimler Stopaj Vergisi verirler gibi sorularınızı kısaca cevaplamak isteriz. İlk Önce Stopajın tanımına bir göz atalım isterseniz

------- Sponsorlu Reklamlar -----

   Stopaj Nedir:

Stopaj :  Stopaj denilince aklımıza ilk olarak verginin kaynağından kesilmesi aklımıza gelmektedir.  Gelir vergisinde, özellikle de maaş ve ücretlilerin vergi  borçlarının ödenmesinde, gelir henüz sahibinin eline geçmeden verginin kesilmesini anlamına gelmektedir.
Gelir veya kurumlar  vergisine tabi olanların bir kazancın  ödenmesi sırasında, ödemeyi yapanlarca, yasayla belirlenmiş oranlar üzerinden  kazancın üzerinden kesilen  ve onun peşin vergi olarak devlete ödenen ve vergi dairesine yatırılması şeklinde uygulanan bir vergi kesintisidir.

Stopaj Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Stopaj Nedir, Nasıl Hesaplanır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

 Stopaj nasıl hesaplanır?

Gelir Vergisi Yasası’nın 75/4. maddesi  kararı uyarınca senelik ve özel beyanname veren müesseselerin indirim ve istisnalar düşülmeden evvelki müessese kazancından hesaplanıp kurumlar  vergisi düşüldükten sonra kalan bölümden,  anapara iradı olarak kabul edilmekte ve bu bölüm müesseselerin halka açık olup olmaması şartına bağlı olarak müessese bünyesinde aynı yasanın 94/6-b maddesi uyarınca vergi tevkifatına tabi tutulmaktadır.

Stopaj vergi  oranı halka açık olan anonim şirketlerde % 10, diğerlerinde ise % 20 si stopaj vergisi olarak devlete ödenmektedir.

 

 


- Stopaj Nedir, Nasıl Hesaplanır? admin tarafından 21 Ağustos 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Muhasebe Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Stopaj Nedir, Nasıl Hesaplanır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz