---< Sponsor Bağlantı >---

Soyadı Kanunu Ne Zaman Çıkartılmış Ve Kabul Edilmiştir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Soyadı Kanunu Ne Zaman Çıkartılmış Ve Kabul Edilmiştir, Soyadı Kanunu Hangi Tarihte Çıkartılmış Ve Kabul Edilmiştir?

Cumhuriyetin İlanından önce kişiler de soyadı kullanılmıyordu ve buda büyük bir karışıklığa sebep olmaktaydı. Soyadı Kanunu Hangi Tarihte Çıkartılmış Ve Kabul Edilmiştir? kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Osmanlı Döneminde soyadı kullanılmadığı için resmi işlemlerde büyük sıkıntılar ve sorunlar meydana gelmekteydi. Soyadı yerine baba ismi kullanılmaktaydı.

Soyadı Kanunu Ne Zaman Çıkartılmış Ve Kabul Edilmiştir?

Soyadı Kanunu Ne Zaman Çıkartılmış Ve Kabul Edilmiştir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Örneğim “Ahmet Oğlu Mehmet” gibi.  Aynı ismi taşıyan çok sayıda insanlar nüfus işlerinde, tapuda ve bir çok yerde karışıklığa sebep olup büyük problemler ortaya çıkmaktaydı. Bu yüzden, bir hayli karışıklığın yaşandığı isimler ile ilgili bir tertip etmenin yapılması toplumsal bir ihtiyaçtı ve Atatürk 21 Haziran 1934 yılında Soyadı Kanunu çıkartarak bu tür karışıklığa son verdi.

1934’te “Soyadı Yasayı” çıkarılarak herkesin bir soyadı alması kararlaştırılmıştır. Böylelikle her aile bir soyadı alacak, soyadları Türkçe olacak, üstünlük ifade eden ve komik veyahut da ahlaka ters kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı. 21 Haziran 1934 yılında 2525 sayılı Soyadı Kanunu çıkartılmış ve buna göre de her vatandaşın öz adından başka bir de, soyadı taşıması zorunlu kılınmıştır.

24 Kasım 1934’te  ise Meclis aldığı bir kararla da Mustafa Kemal Paşa’ya “Atatürk” soyadı vermiş ve Atatürk soyadının da başkaları tarafından kullanılmasını yasaklamıştır.

 


- Soyadı Kanunu Ne Zaman Çıkartılmış Ve Kabul Edilmiştir? admin tarafından 4 Ekim 2014 tarihinde , Ders Notlarım,İnkılap Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Soyadı Kanunu Ne Zaman Çıkartılmış Ve Kabul Edilmiştir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz