---< Sponsor Bağlantı >---

Sinekli Bakkal Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Sinekli Bakkal Kitabının Geniş Özeti Nasıldır, Sinekli Bakkal Kitabının Yazarı Kimdir?

Sinekli Bakkal Kitabının Yazarı Halide Edip Adıvar

Kitap Özetlerini Vermeye Devam Ediyoruz, ünlü yazarımız Halide Edip Adıvar’ın tanınmış kitabı olan Sinekli Bakkal Kitabının  özetini kısaca sizler için vermek istiyoruz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Sinekli Bakkal Kitabının Özeti

Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal kitap özeti Ünlü Yazarımız Halide Edip Adıvar’ı tanınmış eserlerinden biri olan Sinekli Bakkal Romanının Kısa özetini sizlerle paylaşmak isteriz.

Abdulhamit devri de İstanbul’unun kenar semtlerinden birisidir Sinekli Bakkal. Bu sokakta bir çok kişi oturmaktadır ve bunlardan biride o semtin imamıdır.İmamın kızı olan Emine de babasının rızası olmadan Tevfik isminde halk sanatçısı ile izdivaç eder. Tevfik ise orta oyunu olan karagöz gibi şeylerle zaman geçirmektedir. Ayrıca da Emine ilede o sokakta İstanbul bakkaliyesini işletmektedirler. Bir müddet sonra da Tevfik ile Emine çok fazla anlaşamayıp boşanırlar. Tevfik yaptığı dalkavukluklar yüzünden o mahalleden kovulur. Fakat Emine de bu sıra gebedir ve Rabia isimli bir kızları dünyaya getirmiştir. İmam olan dedesi Rabia biraz büyüyünce onu hafız olarak yetiştirir. O Mahalle de bir de kibar konağı bulunmaktadır. Selim Paşa Konağı diye bilinen bu konak başlı başına bir alemdir. Selim Paşanın eşi dünyanın tüm zevklerine doymuş ve tadına varmış yaşlandıkça da ölüm korkularına kapılmış birbayandır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 Sinekli Bakkal Kitabının  Özeti

Sinekli Bakkal Kitabının Özeti

 

Ve nasıl avunacağı bilememektedir. Selim Paşa ise Padişahın arkadaşlarından ve Zaptiye Nazırıdır. Erkek çocukları olan Hilmi ise babasının aksine Jön Türklerle alakası olan bir ihtilalcidir. Konağa giren , çıkan belli değildi. Peregrini isminde ki bir İtalyan piyanist Vehbi Dede isminde bir Mevlevî bunların başında gelmektedir. Rabia mevlit ve kuran okumaktaki şöhreti ve sesinin üzelliği ile Selim Paşa konağına yerleşir. Peregrini’ylede orada tanışırlar. Vehbi dededen de musiki dersleri almaktadır. Rabia biraz büyüdüğünde ise babası Tevfik sürgünden dönmüştür. Babası gelince Rabia da annesi ile babası arasında seçim yapmak zorunda kalır ve Babası Tevfik’i seçer. Bunun üzerine ise Emine Rabia’ya çok kızar ve Rabia ya her namazdan sonrasında beddua etmeye başlar.

Rabia da bu arada babasına bakkal işlerinde ve karagöz oyunlarında yardım etmeye başlar. Mahallenin cücesi olan Yükselti Amcası ile birlikte çok güzel vakit geçirirler. Bu arada Selim Paşanın Oğlu Hilmi Şam ‘ a sürgüne gönderilir. Tevfik yokken de Rabia , Yükselti Amcasıyla birlikte dükkanı idare ederler. Vehbi Dede ve Peregrini de kendisine arkadaşlık eder ve yardımcı olurlar işlerine.Rabia ise babasının sürgüne yollandıktan sonra bir daha Selim paşa konağına ayak basmaz olmuştur. Konakta ise çok sevdiği bir Cariye vardır: Kanarya isminde ki bu hanım çerkez asıllıdır. Rabia Ramazan aylarında camilere gider orada mukabele okur ara sıra mevlitlere çağrılmaktadır. Ve bir gün Şehzade Nihat Efendisinin yalısına Mevlit okumaya çağrılır. Rabia yalıya gittiğinde de yalının iç salonun kapıları açılarak sinekli bakkal mescidinin büyük bir toplantı yeri haline getirildiğini görür. Mevlidi dinlemeye gelenler bir hayli kalabalıktır. Rabia yanık ve acıklı sesi ile mevlit okur. Salonun nihayetinde çok güzel bir mermer heykele benzeyen sarışın bir kadın gözüne çarpar . Bu kanarya Hanımdır. İkii arkadaş çığlık çığlığa birbirlilerinin boynuna atılıp sarırlar.

Peregrini ise Rabia’nın okuduğu mevlide hayran kalır Ayrıca Rabia’ın kişiliğine ve olgunluğuna da hayrandır. Rabia ile evlenmek istemektedir. Bu düşüncesini Vehbi dedeye açar. Onunda uygun bulması üzerine Rabia ile izdivaç etmek için dinini değiştirmiştir ve Osman ismini almıştır. Vehbi dede de rabiayı kendi kızı gibi sevmektedir. Bu arada dedesi ve annesi Emine de vefat etmiştir. Rabia evlendikten sonra dükkanın üstündeki daireye yerleşirler. Rabia’nın gebeliği çok sıkıntılı geçer. İstanbul’da ilk kez yapılan bir sezeryan la Rabia bir erkek çocuğu dünyaya getirir. Bu mutlu olayı izleyen senelerde 1908 meşrutiyet ilan edilir. Bu arada sürgüne gönderilenler de geri dönerler. Bu geri dönenlerin arasın da Rabianın babası Tevfik de vardır. Rabia, Osman, Yükselti Amca ve Mahallenin Kibar tulumbacısı Sabit Beyağabey vede tüm sinekli bakkal sakinleri onu karşılarlar.

Önceden Vatan haini diye İstanbul’dan sürgün edilenlerin hepsi Hürriyet kahramanı olarak dönmüşlerdir. Vapur rıhtımına yanaşıpta sürgünler gelince karşılama merasimi başlamıştır. Sabit Bey buyruk verince sinekli bakkal takımı bir heyecan verici gösterisi başlar. Sinekli bakkal delikanlıları Tevfik beyi omuzlarına alırlar. Tevfik’in mahalleye döner. Vehbi Dede ile Osman Tevfik’in Koluna girer ve ona bir torunu olduğunu söylerler. Tevfiğin mutluluğu bir kat daha artmıştır.


- Sinekli Bakkal Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? admin tarafından 10 Ağustos 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Sinekli Bakkal Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz