---< Sponsor Bağlantı >---

Sindirim Sistemi Nedir, Görevleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Sindirim Nedir, Sindirim Sisteminin Görevleri  Nelerdir?

İnsanlar, hayvanlar ve kısacası tüm canlılar hayatlarını sürdüre bilmesi için yemek ve içmek zorundadırlar.  Ağzımıza aldığımız bir lokma bile sindirim sistemi sayesinde vücudumuza geçmekte ve sindirilmektedir. Sindirim nedir, sindirim Sisteminin Görevleri Nelerdir kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Sindirim Nedir, Görevleri  Nelerdir?

Sindirim Nedir, Görevleri Nelerdir?temi

Sindirim Sistemi Nedir?

Vücudumuzun ihtiyaçlarını giderebilmek ve  yaşamını sürdürebilmek için karbonhidratlara, yağ, protein, vitamin, su ve mineraller gibi maddelere ihtiyaç  duymaktadırlar.  Bu gibi maddeleri de çeşitli besinler yoluyla temin ederiz. Fakat , besinlerle gelen bu maddeler, vücudumuzun  kullanabilmesi için ise fazla büyüktür.  Vücuda alınan bu besinlerinin ve muhtevalarının kana ve hücrelere geçebilecek kadar küçük parçalara ayrılması işlemine sindirim denilmektedir.  Bu olayı gerçekleştiren sisteme de sindirim sistemi isimi verilmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Besinlerin sindirimi ise  mekanik ve kimyevi olarak iki açıdan yapılmaktadır. Dişler mekanik sindirimde, tükürük ise besinlerin kimyevi sindiriminde görev almaktadır.

 

Sindirim Sisteminin Görevleri:

Ağız yoluyla alınan besinleri küçük parçalara ayırıp, sonrasında ise besinin muhtevanındaki protein, karbonhidrat, yağ, su gibi molekülleri ayrıştırarak kan dolaşımı vasıtası ile hücrelere taşımakdadır.

 

Sindirim Nasıl Gerçekleşmektedir?

Sindirim işlemi  bir dizi mekanik ve kimyevi işlemler neticesi gerçekleşmektedir. Öncelikle sindirim olayı ağızda başlamaktadır. Ağıza alınan besinler  evvela  dişler yardımı ile ufak ufak parçalara ayrılarak, mekanik olarak sindirime tabi tutulmaktadır.  Aynı zamanda da  tükrük bezlerinin salgısı ile de besinler bir yandan yumuşatılırken diğer  yandan da muhtevanındaki karbonhidratlar sindirime tabi tutulmaktadır. Ağızda çiğnenen besinler yutak yardımıyla  yemek borusuna oradan da mideye eriştirilmektedir.  Mide bir yandan adaleyip gevşeyerek mekanik sindirim yaparken bir yandan da mide özsuyu yardımı ile besinlerde bulunan  proteinlerin kimyevi sindirimini gerçekleştirmektedir. Mideden sonra ince bağırsağa geçen besinler artık iyice minik parçalara ayrılmıştır. İnce bağırsakta besinlerin karbonhidrat, protein ve yağları iyice sindirilerek kana karışmak üzere emilirler. Son olarak da besinlerden geriye kalan posa ise  kalın bağırsağa erişir. Kalın bağırsakta ise posada kalan su ve mineraller emilerek, besin maddelerinin vücudumuz tarafından kullanılmayan bölümleri da vücuttan atılmak üzere anüse yollanmaktadır.

 

Sindirim Sistemi Organları Nelerdir?

İnsanda bulunan sindirim sistemini  sırası ile ağız boşluğu, dil, diş, tükrük bezleri, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak sayılabiliriz. Sindirim sistemine yardımcı uzuvlar ise karaciğer ve pankreastır.


- Sindirim Sistemi Nedir, Görevleri Nelerdir? admin tarafından 9 Temmuz 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Sindirim Sistemi Nedir, Görevleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz