---< Sponsor Bağlantı >---

Serbest Cumhuriyet Fırkası Nezaman Kuruldu, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Serbest Cumhuriyet Fırkası Nezaman Kuruldu, Serbest Cumhuriyet Fırkası Özellikleri Nelerdir?

Demokrasinin gereği olarak Cumhuriyet döneminde bir çok parti kuruldu. Bunlardan biriside Serbest Cumhuriyet Fırkasıdır. Bu partilerin üçüncüsü  olan Serbest Cumhuriyet Fırkası  ne zaman kuruldu, özellikleri nelerdir kısaca açıklamak istiyoruz

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Serbest Cumhuriyet Fırkası Kuruluşu  (12 Ağustos 1930)Atatürk' ün Toplumsal Alanda Yaptığı İnkilaplar

1929–1930 yılında, Dünyada büyük bir ekonomik kriz başladı. Ülkemiz de  bu krizden  etkilendi. Hükümetin ekonomik tedbirler alıp yaptığı  programlar bazı milletvekilleri tarafından hoş karşılanmadı.  Mustafa Kemal “yeni bir parti kurulursa hükümet daha iyi denetlenebilir” diyordu. Ekonomik bunalımlar karşısında yeni çözümlerin ortaya konmasını, iktidarın daha iyi denetlenmesini, halkın görüşlerinin tam yansımasını, demokrasinin daha sağlıklı çalışmasını istiyordu. Bu sebeple  yakın arkadaşı Fethi Okyar’a yeni bir parti kurmasını istedi. Böylece Türkiye’nin üçüncü partisi olan Serbest Cumhuriyet Fırkası Fethi Okyar’ın başkanlığında kurulmuş oldu. (12 Ağustos 1930).

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Serbest Cumhuriyet Fırkasının Özellikleri:

Türkiye Cumhuriyetinin  üçüncü siyasi  ve ikinci muhalefet partisidir.

Cumhuriyete,  laiklik ilkelerine ve devrimlere bağlı ve saygılıdır.

Ekonomide Liberalizmi desteklemiştir.

Demokrasilerin  gereği olarak kurulan bu parti kısa zamanda  laiklik  karşıtı  olanların toplandığı bir parti haline gelmiştir.

Fethi Bey, partinin devlet için tehlikeli arzettiğini düşünerek  partiyi kapatmak zorunda kalmıştır. (17 Kasım 1930).

 


- Serbest Cumhuriyet Fırkası Nezaman Kuruldu, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 16 Mart 2014 tarihinde , Ders Notlarım,İnkılap Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Serbest Cumhuriyet Fırkası Nezaman Kuruldu, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz