---< Sponsor Bağlantı >---

Seramik Nedir, Tarihcesi Nasıldır, Seramiği İlk Kim Bulmuştur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Seramik Nedir, Tarihcesi Nasıldır, Seramiği İlk Kim Bulmuş Ve İlk Kimler  Kullanmıştır?

Günlük hayatımız da kullandığımız  mutfak eşyasından süs eşyasına kadar tüm seramik kullanırız. Yemek tabaklarından vazolara kadar kullandığımız seramik nedir kısaca açıklama çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Genel Tanımıyla Seramik deyince aklımıza  su ve çeşit toprağın karışımının   hamur haline  getirilerek yapılan, fırında pişirilmek suretiyle sertleştirilen çanak, çömlek gibi eşyaya ve bunları yapmak sanatına verilen isimdir.

seramik-nedir

Diğer bir tanımla ise seramik  Organik olmayan (inorganik) malzemelerin oluşturduğu bileşimlerin,  farklı  metotlar ile şekil verildikten sonra sırlanarak ve ateşte  pişirilerek sertleştirilip dayanıklı hale gelmesini sağlayan bilim ve teknolojidir.
Seramiğin Tarihçesine Gelince

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Seramiğin tarihi uygarlığın tarihi kadar eskidir.  Ateşin bulunup kullanılmasından sonra   M.Ö. onuncu ve dokuzuncu binlerde üretildiği ve kulanıldığı tespit edilmiştir.  Türkistanın Aşkava bölgesinde(M.Ö.8000),Filistin’in Jericho bölgesinde M.Ö.7000, Anadolu’nun çeşitli höyüklerinde  acılar,M.Ö.6000 ve ezopotamya olarak adlandırılan Dicle-Fırat   nehirlerinin arasında kalan bölgede rastlanmıştır.
Doğada bulunan kil, kaolen, kuvars ve feldspat maddelerinin belirli oranlarda karştırılmasıyla elde edilmektedir. Seramiğin  ilk hammaddesi. balçık isimi ile tanınan, çok ince taneli koyuca  kıvamlı çamur birikintileri,ilk seramik kaplar,da balçık ile sıvanmış sepetlerdi. Daha sonra bu sepetleri ateşte pişirip, zırhlandıktan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise çok çeşitli şekillerde seramikten faydanılmaktadır.

 

 


- Seramik Nedir, Tarihcesi Nasıldır, Seramiği İlk Kim Bulmuştur? admin tarafından 14 Mart 2014 tarihinde , Hobi,Kadın kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Seramik Nedir, Tarihcesi Nasıldır, Seramiği İlk Kim Bulmuştur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz