---< Sponsor Bağlantı >---

Sefiller Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Sefiller Kitabının Geniş Özeti Nasıldır, Sefiller Kitabının Yazarı Kimdir, Sefiller Kitabının Özeti

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Kitap Özetlerini Yayınlamaya  Devan Ediyoruz. Ünlü Yazar   Viktor HUGO ‘un Ünlü Kitaplarından Biri Olan  Sefiller  Kitabının  Geniş Özeti Sizler İçin

Romantik akımının ilk yazarlarlarından biri olan  Victor Hugo”nun Sefiller  kitabında 19. Yüzyıl”ın en çok tanınmış ve sevilmiş klasik yapıtlarının başında gelmektedir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Jan Valjean, fakir bir köylüdür, ailesini doyurmak emeliyle çaldığı –sadece- bir somun ekmekten dolayı kürek cezasına çarptırılmış, defaatle kaçma girişiminde bulunduğundan cezası katlanmış ve on dokuz yıllık mapustan sonra inançlarını yitirmiş, topluma öfke ve kin duyarak tahliye olmuştur. Sefil bir halde geldiği “D” kasabasında, kasabanın piskoposundan gördüğü iyilikle aydınlanır ruhu.
Hayata ahlak ve fazilet sahibi iyiliksever bir insan olarak yine başlayan Valjean, Fransa’nın kuzeyinde ucuz mücevher imalatçılığı yaparak yaşamaktadır şimdi; geçmişini gizlemiş, zenginleşmiş ve herkesin sevgisini kazanıp kasabanın belediye başkanı olmuştur. Valjean’ın gizlediği geçmişten şüphelenen detektif Javert, araştırmaya koyulur ve “D” kasabasındaki hırsızlık olayına kadar erişir. Oysa, isim benzerliğinden, bir başkası Jan
Valjean’ın yerine gözaltına alınmış, mevzu kapanmıştır. Ne var ki Valjean’ın ahlakı, kendi yerine bir başkasının hapsedilmesine müsaade etmez. Teslim olur ve yine küreğe gönderilir.
Aradan bir kaç sene geçtikten sonra bir sefer daha kaçmayı muvaffak olan Valjean, teslim olmadan önce gizlediği –namusuyla kazanılmış- paralarını alır, Fantiana’nın kızı Cosette’i bulur ve bir manastırda bahçıvan olarak çalışmaya başlar. Evlat edindiği Cosette ise rahibe okuluna gitmektedir. Müfettiş Javert’ten kurtulmuş gibidir Jan Valjean.
Bu sakin hayat, Cosette’in genç ve güzel bir genç kız olmasıyla değişir. Babası Napolyon silahlı gücünde subaylık yapmış bir delikanlı; Marius’a aşık olmuştur Colette.
Zengin dedesi tarafından büyütülen Marius, 1832’de başkaldırı eden sosyalistlerin safındadır. Her vakit haklıdan yana olan Jan Valjean da öyle. Paris kanla yıkanırken, Javert ile Jan Valjean karşı karşıya gelirler. Valjean Javert’in hayatını bağışlar. Ancak bu yüce gönüllük karşısında bütün inandığı değerleri yıkılan Javert, intihar eder. İsyancıların vaziyeti da pek parlak değildir. Marius ağır yaralanır ve Valjean tarafından kurtarılır. Cosette’in bu genci sevdiğini anlayan Valjean, onun daha önceki bir kürek mahkumunun kızı olarak bilinmesini istemez ve ortadan kaybolur. Oysa Marius, hayatını kurtaran kişinin Valjean olduğunu öğrenmiştir. İki genç, son anlarını yaşayan Valjean’a koşarlar….
Jan Valjan ekmek çaldığı için beş yıl kürek cezası ile cezalandırılır. Birkaç kere kaçmaya kalkıştığı için cezası ağırlaştırılır ve 19 yıl mapusta kalır. Çok kuvvetli bir insan olan Jan Valjan, mapusta iyi duygularını kaybetmiş gibidir. Mapustan çıktıktan sonra, mahkum olduğunu gösteren doküman yüzünden herkes ona kötü davranır. Rahip onu evine alır. O ise haneden gümüş takımları çalar. Lakin yakalanır. Rahip yakıntıcı olmaz ve ona iki de gümüş şamdan armağan ederek onlardan ele geçireceği parayı namuslu adam olma yolunda harcamasını ister. Bu olay Jan Valjan için bir dönüm noktasıdır. Madlen isimiyle iş hayatına atılır, zengin olur. Fanten isminde düşmüş lakin ruhça temiz bir kadına ve kızına yardım eder.
Polis müfettişi Javer, ansızın ortaya çıkan ve kısa zamanda zengin olan herkesin “Baba” dediği Madlen’in kim olduğunu merak eder ve Madlen Baba’nın aslında Jan Valjan olduğunu anlar ve Jan Vanjan’ı ihbar eder. Ancak ihbarın yanlış olduğsefilleru ve Jan Valjan isminde birinin mapusta bulunduğu mahkemece saptar. Bunu öğrenen Madlen Baba (Jan Valjan) teslim olur ve mapusta Jan Valjan sanılan mahkumun kurtulmasını sağlar. Mapusta bir gece kaldıktan sonra kaçarak bir limandan denize atlar ve herkes onun can verdiğini sanır.
Fakat müfettiş Javer öyle düşünmez. Jan Valjan, Fanten’e verdiği sözü tutmak üzere Fanten’in kızı Kozet’i bulur ve onu büyütür.
Müfettiş Javer onları izlemektedir. İzlediğini anlayan Jan Valjan kaçarak, Kozet’i yatılı olarak bir kiliseye verir ve kendiside o kilisenin bahçıvan yardımcısı olur.
Bay Jilnorman isimli birisi torunu Maryüs’ü büyütmektedir. Maryüs avukat olmak için çalışıyor ve dedesinin yanında kalıyordu. Ancak bir tartışma neticeninde Maryüs dedesinin evini ayrılarak bir müddet Sen-Jak otelinde kalır. Maryüs, borçlanmamak için otelden ayrılarak arkadaşı Kurfeyrak’ın odasına taşınır ve eğitimini bitirerek avukat olur. Bir gün Maryüs Lüksemburg parkında dolaşırken Kozet’i görür ve ona ilk bakışta aşık olur ve onu her gün görebilmek için bu parka gelir. Maryüs ile Kozet arasındaki ilişkiyi fark eden Jan Valjan bu ilişkiyi istememektedir ve oturdukları haneden taşınırlar. Fakat Maryüs onları yeniden bulur ve Maryüs ile Kozet saklı gizli buluşurlar.
Kimi kişiler Krala karşı ayaklanırlar. Bunların içinde Maryüs de vardır. Daha sonra olaylar arasında Müfettiş Javer devrimcilerin esiri olur. Devrimcilerin arasına katılan Jan Valjan, Müfettiş Javer’i kurtarır. Jan Valjan, bir çatışma esnasında yaralanan Maryüs’ü kurtarır. Ancak Müfettiş Javer ikisini de yakalar. Müfettiş Javer kendisini devrimcilerin elinden kurtaran Jan Valjan ve Maryüs’ü serbest bırakır ancak görevini yerine getiremediği için intihar eder.
Maryüs iyileşir ve Kozet ile izdivaç eder. Vakit içerisinde iyice yaşlanan Jan Valjan da can verir

Viktor Hugo, yaşadığı asra damgasını vuran belli başlı meseleleri, halkın özgürlük ihtirasını Sefiller”de değişik bir biçim ve şiirsel bir tarzla ifade eder. Bu bakımdan Sefiller, roman olduğu kadar  bir şiir, görkemli bir söz ustalığının örneğidir.


- Sefiller Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? admin tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Sefiller Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz