---< Sponsor Bağlantı >---

Sefiller Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?, Yazarı Kimdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Sefiller Kitabının Geniş Özeti Nasıldır, Sefiller Kitabının Yazarı Kimdir?

Sefiller Kitabının Yazarı: Victor Hugo

Kitap Özetlerini Vermeye Devam Ediyoruz, ünlü yazar Victor Hugo‘ ın tanınmış kitabı olan Sefiller Kitabının  özetini kısaca sizler için vermek istiyoruz.

Sefiller Kitabının Özeti

Bir kürek mahkumunun on dokuz senesini harcadığı daha önceki günlerine geri dönmemek için daimi kaçışını ve kaçarken de çektiği sefalet, yaşadığı acılar ile 1800’lü senelerde Fransız halkının içinde bulunduğu fakirlik ve yaşadığı ızdırapları anlatılmaktadır.

Jan Valjean çok fakir bir köylüdür, ailesini doyurmak için çaldığı sadece bir adet somun ekmekten dolayı  da kürek cezasına çarptırılmıştır. Defalarca kaçma teşebbüsünde  bulunduysa bir o kadar da  cezası katlanmıştır. 19 yıl mahpus yattıktan sonra tahliye olmuştur.  Tahliye olduktan sonra sadece  Digne piskoposu kendisine iyi davranmıştır. Piskoposun kendisini kurtarmak için yalan söylemesini istemiştir,  buna karşılık olarak da iki gümüş şamdanı da ona armağan etmiştir. Bu  olay Valjean’ı çok şaşırmıştır ve  Digne kasabasından ayrılmıştır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Sefil bir halde geldiği kasabada gördüğü iyilikler hayatında dönüm noktası olmuştur. Aradan sekiz yıl geçmiştir, Valjean koşullu olarak tahliye şartına  ters hareket etmiş ve bu yüzden de ismini değiştirmiştir. Yeni ismi ise  Monsieur  Madeleine yapmıştır. Piskopostan aldığı gümüş yemek takımlarını satarak bir fabrika satın almıştır. Fabrikanın da imalatı artırarak çok zengin bir şahıs haline gelmiştir. Ayrıca da çevresine yaptığı iyilikler ve yardımlarla herkesin saygı ve sevgisini kazanmış ve belediye reisi olmuştur.

Sefiller Kitabının Özeti

Sefiller Kitabının Özeti

Yanında çalışan işçilerinden biri olan Fantine’in  gayrimeşru bir çocuğu vardır. Diğer işçi kadınlar bunu öğrendikleri vakit Fantine’in kovulmasını isterler. Gayri meşru önerileri  reddeden Fantine ustabaşı tarafından işinden kovulur.  Kızına ilaç alabilmek için çaresiz kalan Fantine boynundaki madalyonunu ve saçını satar, çok çaresiz kaldığı içinde kendini satmak için fahişelerin arasına katılır.

Bir gün Fantine bir müşteriyle dövüşür ve Javert  tarafından  hapishaneye götürülmek üzereyken “Belediye Reisi” ortaya çıkıp, Fantine’in cezaevi yerine hastaneye götürülmesini ister. Belediye reisi daha sonra devrilmiş bir arabanın altında kalmış bir adamı da kurtarmıştır. Bu, Javert’e  fevkalade bir güce sahip sahip olan ve yıllardır peşinde olduğu 24601 numaralı kürek mahkumu Jean Valjean’ı anımsadır. Oysa kendisine Jean Valjean’ın yine yakalandığı bildirilmiştir. Kendisinin yerine masum bir başka insanın mapusa gireceğini öğrenen Valjean ise mahkemeye gidip kendisinin 24601 numaralı mahkum olduğunu itiraf eder. Bu vaziyet karşısında şaşkına dönen mahkeme salonundaki boşluktan faydalanarak oradan kaçar ve  kasabaya geri döner. Hastanede ölmek üzere üzere olan Fantine’i ziyaret ederek ona kızını bulup, bakacağına dair söz verir

Fantine’in küçük kızı Cossette’in yerini arayıp bulmuştur.  Cossette beş senedir bir han işleten Thénardier’ler de kalmaktadır. Thenardier’ler Cosette’i tüm pis işlerini göstermekte ve bir hizmetçi gibi kullanmakdır.  Valjean Cossette’i su taşırken bulmuştur.  Thenardier’lere  serbest bırakması  için para öder ve Cossette’i Paris’e götürmüştür

Şehirde  büyük bir huzursuzluk vardır. General Lamarque’ın ölümü üzerine patlak vereceğinden emin oldukları ihtilalin hazırlıkları yapmaktadırlar. Enjolras tarafından yönlendirilen talebeler, ayaklanmaya desteklemek için sokaklara dökülürler.  Valjean kızının çok hızlı bir şekilde değiştiğini fark etmiştir ve ona geçmişiyle alakalı rastgele bir şey anlatmayı reddeder. Cosette ve Marius tekrar biraraya gelemeyecekleri düşüncesiyle ümitsiz bir şekilde ayrılmışlardır.

 

Öğrenciler  Valjean  Marius’un kurtulması için dua eder . Azalan cephane için Gavroche bir şeyler bulma umuduyla sağa sola koştururken vurulmuştur. Valjean, şuursuz halde olan Marius’la beraber kanallara kaçarlar.

Valjean,  geçmişiyle alakalı gerçeği Marius’a itiraf eder ve Cosette’le Marius’un birleşmesinden sonra bu evliliğin mukaddesliği ve garantisi açısından kendisinin uzağa gitmesinin daha iyi olacağını söyler.

Valjean ise çok sevdiği Cossette’i son kez görmenin mutluluğuyla Fantine, Eponine ve barikatlarda can veren tüm ruhlarla buluşmak üzere sonsuz yolculuğuna çıkmak için hayata gözlerini yumarak bu dünyadan ayrılmıştır.

 

 


- Sefiller Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?, Yazarı Kimdir? admin tarafından 18 Ağustos 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Sefiller Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?, Yazarı Kimdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz