---< Sponsor Bağlantı >---

Salon Futbolu (Futsal) Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Salon Futbolu (Futsal) Nedir, Futsal Nasıl Oynanır, Futsal Kuralları Nasıldır, Futsal Kaç Kişi İle Oynanır?

Son yıllarda, gerek yurt dışında gerekse ülkemizde büyük bir ilgi gören Salon Futbolu( Futsal) Nedir, Nasıl oynanır, Futsalın kuralları nasıldır kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Salon Futbolu (Futsal) Nedir

Futsal: Kısaca Futbol oyununa benzeyen fakat futbol oyunundan çok farklı yanları ve kuralları olan bir spordur. Halı saha futboluna benzeyen fakat halı yerine, parke üzerinde oynan bir oyundur

Futsal Kuralları Nasıldır?

Futsal alanının beynelmilel ölçülerinde sahanın uzunluğu en az 38 en çok 42, genişliği ise en az 18, en fazla 25 metredir. Penaltı noktası kaleye 6 metre, ikinci penaltı noktası ise 10 metre mesafededir. Kaleler 3 metre eninde, 2 metre yüksekliğindedir.
* Futsal topunun etrafı en çok 64, en az 62 santimetre, ağırlığı ise oyunun başlangıcında en fazla 440, en az 400 gramdır. Topun 2 metre yükseklikten bırakıldığında en az 50, en fazla 65 santimetre zıplaması gerekir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Salon Futbolu (Futsal) Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nasıldır?

Salon Futbolu (Futsal) Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nasıldır?

* Oyun biri kaleci olmak üzere her biri en çok 5 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Yedek oyuncu sayısı en fazla 7’dir. Mücadele süresince oyuncu farklığı yapma hakkı sınırsızdır. Oyundan değiştirilmek suretiyle ayrılmış bir oyuncu oyun alanına başka bir oyuncunun yedeği olarak tekrar girebilir. Kaleci rastgele bir başka oyuncuyla yer değiştirebilir.
Şayet oyuncular oyundan dışarı gönderiliyorsa ve oyun içinde yalnızca 2 oyuncu kalırsa oyun tatil edilir. * Bir oyuncunun kesinlikle giymesi şart olan elbiseler, forma veya gömlek, şort, tozluklar, tekmelikler ve salon ayakkabısıdır. Forma numaraları 1’den 15’e kadar sıralanır. Kalecilerin uzun eşofman altı giyme desturu vardır.
* Mücadeleler dört hakem tarafından yönetilir. Birinci hakem tam yetkilidir. Dersimiz.com. Oyun alanının taç çizgileri üzerinde karşılıklı görev yapmak üzere ikinci hakem görevlendirilir. İkinci hakem de düdük çalabilir. İkinci hakem hakemin oyunu oyun kaidelerine uygun bir biçimde yönetmesi için yardımcı olur.
* Kaidelerin ihlali halinde oyunu durdurma yetkisi vardır. Şayet ikinci hakem aşırı ve uygun olmayan davranış sergilerse hakem ikinci hakemin yetkilerini kısıtlar veya görevine bitirip başka bir hakemle değiştirebilir.
* Vakit tutucu ile üçüncü hakem oyuncu farklığı alanları ile aynı tarafta yarı alan çizgisinin hizasında oturur. Vakit tutucu ve üçüncü hakem hane sahibi kulüp tarafından veya Federasyon tarafından sağlanacak uygun bir kronometre ve takip eden (birikmiş) faullerin kayıtlarını tutabileceği malzemeleri kullanır. Beynelmilel mücadeleler için ikinci, üçüncü hakem ve vakit hakemi zaruridir.
* Mücadele birbirine eşit 20 dakikalık iki devre oynanır. Top oyun dışındayken kronometre durdurulur.
* Her takımın her devrede birer defa, 1 dakika müddetli mola kullanma hakkı vardır. Molaya müsaade edilmesi için topu kullanma hakkının molayı isteyen takımda olması koşuldur. Devre arası 15 dakikayı geçemez.
* Oyun para atışı yapılması ve atışı kazanan takımın hücum edeceği kaleyi seçmesiyle başlar. Başlama vuruşundan direk doğruya gol yapılabilir.
* Top tavana temas ettiğinde oyun dışında sayılır ve taç kararı verilir.
* Şayet bir oyuncu 10 kusurlu hareketten birisini yaparsa rakip takım lehine bir dolaysız serbest vuruş verilir. 10 ihlalden birisi bir oyuncu tarafından kendi ceza alanı içinde yapılırsa, topun oyunda olması şartıyla, topun pozisyonuna bakılmaksızın penaltı vuruşu verilir.
* İhraç edilen oyuncu yine oyuna giremez ve yedek bölgesinde oturamaz. İhraç edilen oyuncu dışarı çıktıktan 2 dakika sonra yerine değiştirilecek oyuncu girer. İki dakikadan önce gol atılırsa girecek olan oyuncunun oyuna dâhil edilmesi kararı verilir.
* Serbest vuruşlarda rakip oyuncular toptan en az 5 metre uzakta durmalıdır. Bazı serbest vuruşu 4 saniye içinde kullanmazsa karşı takım lehine endirekt serbest vuruş verilir.
* Takımların her devrede yaptığı ilk 5 faul kaydedilir. 6 ve 6’dan fazla birikmiş faullerde rakip takım oyuncuları baraj kuramaz. Topa vuran oyuncu gol atma emeliyle atışı kullanmalıdır; takım arkadaşına pas veremez. Şayet bir reyici takımının 6. faulünü rakip alanda veyahut ikinci penaltı noktasından geçen ve yarı alan çizgisine paralel olduğu düşünülen hayali çizginin önünde yaparsa; serbest vuruş ikinci penaltı noktasından kullanılır. Şayet bir reyici takımının 6. faulünü ikinci penaltı noktasından geçen ve yarı saha çizgisine paralel olduğu düşünülen hayali çizginin gerisinde işlerse; serbest vuruşu kullanacak takım ister ikinci penaltı noktasından, isterse de ihlalin olduğu yerden vuruşu kullanır.* Taç atışı ayakla kullanılır ve bu vuruşla direkt gol yapılamaz. Rakip oyuncular toptan en az 5 metre mesafede olmalıdır.
* Kale atışı, kaleci tarafından ve kale alanının herhangi bir noktasından kullanılır, bu atıştan gol yapılamaz.
* Yarışma kaideleri mutlaka bir galibin belirlenmesini gerektiriyorsa uzatma devreleri ve penaltı noktasından yapılan vuruşlarla kazanan takımı belirleme yolları kullanılır. Uzatmalar 5’er dakikalık 2 devre şeklinde oynanır. Şayet uzatma devrelerinde de eşitlik bozulmazsa penaltı noktasından yapılan vuruşlarla mücadelenin neticesi belirlenir.

Futsal o kadar yaygınlaştı ki artık  Milli Takımımız bile vardır. Özel Turnuvalar düzenlenmektedir.

 


- Salon Futbolu (Futsal) Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nasıldır? admin tarafından 1 Aralık 2014 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Salon Futbolu (Futsal) Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz