---< Sponsor Bağlantı >---

Safran Nedir, Safranın Faydaları Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Safran Nedir, Safranın Faydaları Nelerdir, Safran Nelere İyi Gelmektedir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Türkiye’ de Sadece Safranboluda yetişen ve Altında değerli olan safranın faydalarını ve nelere iyi gelmektedir, safran nasıl elde edilmektedir, merak ediyorsanız işte cevapları

Safran (Crocus sativus), süsengiller (Iridaceae) familyasından, hazanda mor renkte çiçek açan, 20–30 santimetre boyunda, güzel kokulu, çiğdem (Crocus) cinsinden soğanlı bir kültür nebatı ve bu nebattan ele geçirilen baharattır. Diğer isimleri Zaferan, Crocus sativus, Saffron olarak bilinir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Safranın tepeciklerinden ele geçirilen baharat da aynı isimle anılır ve çok değerlidir. Hazan mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve güz aylarında alana gelir. Muhtevanında; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır. Tepeciklerinden ele geçirilen toz; renk, tat ve koku verici olarak kullanılır. Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan bölümüdür.

İspanya, Fransa, İtalya, Kşemir ve İran’da yetiştirilir. Türkiye’de ise safran Safranbolu’da üretilmektedir. Ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatı, (bir gramı 5 ile 6 € arası), olan safranın anavatanı Güneybatı Asya’dır.

İştah açar. Belleği güçlendirir. Vücuda kuvvet verir. Sinir zayıflığını giderir. Rahim hareketlerini arttırır. Kokusu yatıştırıcı ve deşarj olucudur. Öksürük, bronşit ve astımda yararlıdır. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir. Adet sancılarını azaltmaktasafranın faydalari da tesirlidir. İkazcı tesiri ile cinsel isteği de arttırır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Safranın karaciğer hastalıklarında da yararı görülür. Aybaşı gecikmelerinde yararlıdır. Sinirleri ikazcı tesiri ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile bilhassa astım ve bronşitte yararlıdır. Rahim adalelerini uyararak adet söktürücü tesir gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de yol açabileceği için gebeler tarafndan kullanılmamalıdır.

Safran nasıl kullanılır?

İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok kuvvetli bir koku ve renk vericidir. Safran yiyeceklere parlak sarı bir renk katar. Şekerlemeler ve likörlerde de sıklıkla safran bulunur. Bir takım balık ve deniz ürünleri yahnilerinde, pilavlarda ve sütlü-pirinçli tatlılarda kullanılır. Çok pahalı olduğu için bazen yerine zerdeçal kullanılır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp apselere konursa yararı görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur. Günlük kullanım 0.5 – 1 gr

 İçeriğinde  şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ olan safranı hamile bayanların kullanması sakıncalıdır. Şifalı bitkileri doğru bir şekilde kullandığımızda faydaları, yanlış kullanıldığında ise fayda yerine zararları olabileceğini sakın unutmayalım.


- Safran Nedir, Safranın Faydaları Nelerdir? admin tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde , Alternetif Tıp Önerileri,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Safran Nedir, Safranın Faydaları Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz