---< Sponsor Bağlantı >---

Pusula Nedir, Pusula İle Yönümüzü Nasıl Buluruz?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Pusula Nedir, Pusula İle Yönümüzü Nasıl Buluruz?, Pusula Hakkında Kısa Bilgi

Pusula Nedir Nasıl Kullanılır Deyince Pusula daimi kuzeyi gösteren bir cihazdır. Aşırı manyetik alanlarda ise işlev görmez. İstikamet bulmak için kullandığımız bu aleti yere meblağsak her zaman kuzey ve güney istikametlerini göstermekten şaşmaz.  Pusula bulunan N harfi kuzeyi, S harfi ise güneyi belirtir. Bu harfler İngilizce Kuzey ve güney mananında kullanılan North ve South kelimelerinden gelmektedir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Pusula ile Nasıl İstikamet Bulunur

İstikametimizi en kolay pusula  yardımı ile saptıyabiliriz Pusula ibresinin koyu renkli ucu manyetik kuzeyi  gösterir. Kuzeyinin nerede olduğunu belirledikten sonra, hangi istikamete gidecek isek  o istikamette yer alan bir cismi (sözgelimi ağaç, iri kayalar gibi) hedef alıp oraya  kadar gitmek ve o noktada gitmek istediğimiz istikamette yeni bir cisim tespit etmek  gerekir. Bu metotla olası olduğu kadar düz bir çizgide yol alınabilir

Pusula Tabiatta gidilecek istikamet için belirli cisim ve işaretleri hedef alıp  yürüyün.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Siz Kuzey’e değil de başka bir istikamete gitmek istiyorsunuz.

Bu vaziyette pusulanın üzerinde bir döner bilezik vardır. Bunun yerine pusula  yuvası (açı kadranı) dır Pusula yuvasının üzerinde dereceleri gösteren (0–360  derece veyahut 0-400 grad arası ) ölçekli cetvel vardır. Bu cetvel 0-360 ya da  0-400 arası sayıları gösterir. Ayrı olarak bu cetvelin üzerinde N (North – Kuzey), S  (South – Güney), W (West – Batı) ve E (East – Doğu) harfleriile yönler  gösterilir. Bu yönlerden ikisinin ortasında bir yere gidecekseniz iki yönün  ansızın ismini söylemeniz gerekir.pusula

Örnek: Kuzey Batı Diyelim Kuzeybatıya gitmek istiyorsunuz. İlk yapmanız  şart olan şey pusula yuvası üzerinde kuzeybatının yerini bulmak olmalı. Sonra  pusula yuvasının kuzeybatıyı gösteren bölümünü “Gidilecek İstikameti” gösteren ok’un  üstüne getireceksiniz.

Pusula ile istikamet bulmak 4 temel başlıkta toplanabilir:

– Pusulada Açı Ayarlamak – Harita Üzerinde Pusula Açısı Ayarlamak – Kerteriz Almak –  Arazide Açı Ölçmek – Kerteriz İzlemek

Kerteriz; Bir noktadan diğerine giderken yönümüzü belirlemek için  kullandığımız derece cinsinden açıdır. Referans olarak gerçek kuzey çizgisi  alınır ve ona göre ölçülür. Başka söylemle, manyetik kuzey (pusulanın manyetik  iğnesinin gösterdiği yön) ile hedef nokta arasındaki  açıdır. Pusulada Açı Ayarlamak Verilen bir açıyı  pusulada ayarlamak için: döner bilezik üzerinde uygun rakamın (kerteriz açısı)  referans çizgisi ile kesiştirilmesi demektir. Sözgelimi; Şayet pusulanızı 45  dereceye ayarlamanız söylendi ise yapmanız şart olan şudur: Pusulanızı çıkartıp  döner bilezikteki 45 rakamını referans çizgisi ile çakıştırırsınız. Bu açıyı  sizin bulmanız gerekebilir. Bunu elinizdeki haritadan veyahut tabiatta karşınızdaki  bir yerden ölçebilirsiniz

Harita Üzerinde Pusula Açısı Ayarlamak Haritada  belirlediğiniz bir noktadan diğerine hangi açı ile gideceğinizi bulmak için;  Başlangıç ve varış noktalarını bir çizgi ile birleştirin. Üzerinde gitmek  istediğiniz bu hayali çizgi pusulanın uzun kenarına gelecek şekilde pusulayı  haritaya yerleştirin. Kerteriz açısını bulmak için döner bileziği döndürerek  üzerindeki kırmızı “N” harfini haritanın kuzeyine kazancın. Kapsül içindeki  paralel çizgiler haritanın kuzey-güney çizgilerine paralel olacaktır, ok  haritanın kuzeyini gösterecektir. Bileziği kenarındaki referans çizgisine eşit  gelen açıyı okuyun.

Kerteriz Almak – Arazide Açı Ölçmek Diyelim ki, ilerideki  bir tepeye çıkmak istiyorsunuz. Aranızda bariz bir coğrafi mani yok fakat  ormanın içine girdiğinizde ağaçlar doruğu görmenize engel olacak ve siz ormanın  içinde yol bulmakla uğraşıp zaman kaybetmek istemiyorsunuz. Doruğun kerterizini  almalısınız.

Kerteriz almak için pusulayı, gidilen yön oku doruğu gösterecek şekilde  elinizde tutmanız gerekir. Daha kolay ve hassas ölçüm yapmak için pusulayı göz  düzeyinizde tutabilirsiniz ama pusula tabanının yere tam paralel olması  gerektiğini unutmayın. Döner bileziği çevirerek manyetik kuzey ibresi ile kuzeyi  gösteren “N” işaretini ve kırmızı oku çakıştırın. Çakışma noktasında kapsül  içindeki çizgiler ile iğne paralel olacaktır. Böylelikle manyetik kuzey ile hedef  arasındaki açıyı, kerteriz açısını bulursunuz.

Kerterizi İzlemek Evvelce harita üzerinden okunmuş  veya arazide alınmış kerteriz açılarını ya da kendi aldığınız kerterizi  kullanarak arazide pusula ile ilerleyebilirsiniz. Mesela şayet sapakta  indiğinizde 60 derece ile takriben 10 dakika yürüyüp uygun bir kamp alanına  varacağınız söylendi ise yapmanız gereken şudur: Sapakta indikten sonra  pusulanızı çıkartıp döner bilezikteki 60 rakamını referans çizgisi ile  çakıştırırsınız. Sonra pusulanın tamamını (yürüyeceğiniz için vücudunuzu da)  döndürerek, manyetik iğnenin kuzey ucu ile bilezik üzerinde “N” (kuzey)  işaretini çakıştırırsınız. (Silva pusulalarda kuzeyi göstermesi gereken bütün bu  bölümler kırmızıdır ve hızlı çalışırlar). Pusulanızın üst bölümünde yer alan  “gidilen yön” okları size kamp alanının yönünü göstermektedir. Bu hedefe gitmek  için bir takım noktalara dikkat faktörüz gerekir fakat merak etmeyin biraz çalışma ile  pusula kullanımında serileşirsiniz.

Alınmış kerterizi izlemek teorik olarak kolaydır fakat hepimiz biliriz ki  arazide uzakta bariz görünen noktalar mesela söz ettiğimiz doruk, biz  ilerledikçe görünmez olurlar ve istikamet şaşırabiliriz. Ara sıra pusuladan  yapacağınız istikamet kontrolü çok sıhhatli olmaz. (Bakınız Pusulanın Hudutlu  Kullanımı, sayfa W) Hiç hata yapmamak için pusulayı hep elimizde tutmamız  gerekir. Onun yerine ilerlemeniz şart olan hayali bir çizgi üzerinde bariz  noktalar tespit edip devam etmek daha kolaydır. Sözgelimi, berlirgin bir ağaç tam  olarak ilerleme hattınızdaysa, ilk önce ağaca gidersiniz. Bunu yaparken ağacı  görerek bir gölün etrafından dolaşabilirsiniz, biraz sağa veyahut sola kayarak  köprü geçebilirsiniz. Ağaç birinci kerteriz noktanızdı ve yanına geldiğinizde  pusuladaki kerteriz açısı yeniden varmak istediğiniz noktayı, doruğu  göstermektedir. Doruğu göremeseniz dahi başka ara kerteriz noktaları  belirleyerek adım adım hedefe varabilirsiniz. Orman içinde  yürürken sıklıkla pusulayı kullanarak ilerleme istikametinizin doğru olduğunu kontrol  edin.

Kerteriz veyahut hedef açısını izlemek demek, yürürken daimi olarak  okuduğumuz açıya sadık kalmamız demektir. Pusulanın bileziğini kaydırmak,  pusulaya bakmadan yürüyüp hattan çıkmak ve sonra tekrar daha önceki açıya bakmak bizi  yanlış yerlere  götüren kolay hatalardan ikisidir. Yalnızca pusula açısına bakarak  ile ilerlemek, mecburi bir takım haller dışında hem pratik değildir, hem de pusulaya  hakim değilseniz hayra alamet.

Çağdaş pusulayı tasarlayan Gunner Tillander sayesinde artık pusula kullanmak  çok kolay. İlk pusulalar yalnızca SILVA tarafından üretildiği için SILVA pusulası  ve Silva yolu diye anılmaya başlayan çağdaş pusula kullanma teknikleri 3  basit adımdan oluşur:

1. Başlangıç ve varış noktalarını pusula ile birleştir. Harita üzerinde  gitmek istediğin hayali çizgiyi pusulanın bir kenarına gelecek şekilde pusulayı  haritaya yerleştir.

2. Kerteriz açısını bulmak için döner bileziği döndürerek üzerindeki kırmızı  “N” harfini haritanın kuzeyine getir. Kapsül içindeki boylam çizgileri  haritanın kuzey-güney çizgilerine paralel olacaktır. Bileziği kenarındaki  referans çizgisine eşit gelen açıyı oku.

3. Kerteriz açısını izle. Pusulayı yere paralel olarak gövdene önünde  tutarak manyetik iğnenin kırmızı ucu ile kapsülün içindeki kuzey oku peş peşe  bindir. Buna iğneyi kutulamak da denir. Gidilen istikamet okunun gösterdiği istikamet tam  olarak haritada gitmek istediğin noktayı göstermektedir. Başını kaldırıp ileri  baktığında göze çarpan bir yer şeklini belle ve ona doğru yürü. Bu işlemi hedefe  varıncaya kadar tekrarla.

4. (Aynalı Pusulada) Aynalı bir pusula kullanırken pusulayı öyle tutmalısın  ki tabanı yere paralelken hem aynadan pusula tabanını görebilmeli hem de  kapaktaki V çentiğinden kerteriz alabilmelisin. V çentiği, aynadaki siyah çizgi  ve referans çizgisi aynı doğrultuda olmalıdır.

Pusula genellikle  gemilerde, uçakta yön saptamak için kullanılır. Sık seyahat eden bir kişinin çantasında mutlaka pusula bulunmalıdır.  Uçak ve gemilerde jiroskop adı verilen pusulalar kullanılmaktadır. Jiroskopik hareketin temeli fizik kurallarına ve merkezkaç ilkesine dayanmaktadır.

 


- Pusula Nedir, Pusula İle Yönümüzü Nasıl Buluruz? admin tarafından 12 Şubat 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fen Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Pusula Nedir, Pusula İle Yönümüzü Nasıl Buluruz? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
2 responses to “Pusula Nedir, Pusula İle Yönümüzü Nasıl Buluruz?”
  1. rgdgdgd diyor ki:

    lan yardımmmmmmmmmmmm ödev var

Sende Yorum Yaz