---< Sponsor Bağlantı >---

Protein Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Protein Nedir, Proteinin Özellikleri Nelerdir, Proteinin Yapısı Nasıldır?

Vücudumuzun vitaminlere ve proteinlere ihtiyacı vardır. Hayati önemi taşıyan Protein Nedir, Özellikleri Nelerdir, Kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Oksijen ve karbon öğeleri bulunan aminoasit birleşiminden meydana gelen, yumurta akı, et, süt vb. gibi yiyeceklerde bulunan, karmaşık yapılı natürel maddeye Protein denilmektedir.

 

Protein Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Protein Nedir, Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Aminoasitlerin belirli türde, belirli sayıda ve belirli diziliş esnasında karakteristik düz zincirde birbirlerine kovalent bağlanmasıyla oluşmuş polipeptitlerdir.  Amino asitlerin polimerleri olmaktadırlar. Hücrelerin ana Maddesini oluşturmaktadırlar.

Proteinler hücrelerde ki  bütün biyolojik olayların yapı taşlarını oluşturmaktadırlar. Hücrelerin içerisinde  gerçekleşen yüz binlerce değişik Proteinin kendilerine verilmiş olan görevleri yerine getirmelerinim sağlarlar.

Proteinlerin özellikleri

Proteinler, çeşitli tesirlerle denatüre olurlar. Proteinler, Amfoter maddeler başka bir deyişle amfoter elektrolit veya amfolittirler Proteinler, polipeptit zincirindeki peptit bağlarının Su girişi ile yıkılması neticesi hidroliz olmaktadırlar.

Proteinin Yapısı

Proteinler, amino asit dediğimiz ve karbon, Hidrojen, oksijen ve Azot atomlarından olan Moleküllerintespih taneleri gibi yan yana dizilmeleri ile meydana gelirler. Proteinler 4 guruba ayrılmaktadır

I. Primer yapı

II. Sekonder yapı

III.Tersiyer yapı

IV. Kuanter yapı

 

 


- Protein Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 14 Eylül 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Protein Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz