---< Sponsor Bağlantı >---

Pontus Nedir, Pontus Sorunu Nedir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Pontus Nedir, Pontus Sorunu( Pontus Meselesi) Nedir?

 

------- Sponsorlu Reklamlar -----

1904’te Yılında Karadeniz Kıyılarında yaşayan Rumlar tarafından gizlice  Merzifon Amerikan Koleji’nde kurulmuştur.  Pontus Cemiyeti’nin emeli ise Karadeniz Bölgesi ve İnebolu’dan Batum’a kadar  Pontus Devleti kurmaktır. Pontus  ismi  adında kurulan bu kuruluş politik faaliyet yürüttüğünü iddea etse de cemiyet, giderek çetecilik, soygun, cinayet gibi olaylara karışmıştır. I. Dünya Savaşının hemen öncesinde  itilaf Devletleri ile Pontus Cemiyeti aralarında iş birliği yapmışlardır. Pontus Cemiyeti, Osmanlı Devleti’ ni parçalayarak içeriden çökertmektir İtilaf Devletleri de bu cemiyeti de dışarıdan destekleyeceklerdir. I. Dünya Savaşı nın başlayınca da Rumlar, Osmanlı Devleti’nin seferberlik çağrısına uymayıp askere gitmediler. Askere gitmeyen Rumlar da, çeteler oluşturarak cephe gerisinden Türklere saldırmışlardır. Ayrıca Yunanistan ve Rusya hesabına casusluk faaliyetlerinde bulunmuşlardır.  Çetelerde  bölgede Türk halkınına eziyet ederek göçe zorlamışlardır. Osmanlının silahlı gücünü zayıflayatarak  , itilaf Devletlerinin silahlı güçlerine destek olarak, Osmanlı Devletini aciz bir vaziyette bırakmak emelindeydiler.

 

 Pontus Nedir, Pontus Sorunu Nedir?

Pontus Nedir, Pontus Sorunu Nedir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----Ruslar 1916’da Trabzon ve etrafını işgal ederken de Rum çetelerinden yardım almışlardır. Sonrasın da  Ruslar da Rumlara destek olmuşturlar.  Rum çeteleri ise Karadeniz Bölgesi’ ndebulunan Türk köylerine saldırırken İstanbul’ daki Fener Rum Patrikhanesi de boş durmamıştır. Patrikhane ve Patrikhaneye bağlı kiliseler, Karadeniz Bölgesi’ndeki Rum okullarını ve kiliseleri toplanma yeri ve silah deposu olarak kullanmışlardır. Amasya ve Trabzon metropolitleri de halk üzerinde etkili olmaya başlamışlar ve  kendilerine bağlı gönüllü tümenler kurmuşlardır.  

 Rum çeteleri bölgede bulunan insanları ya öldürdü yada  yaşadığı yerlerden göç etmeye zorlamışlardır. 1917’de Bolşevik ihtilali’nin çıkması üzerine ise Rusya’nın I. Dünya Savaşı’ndan çekilmesiyle de  Osmanlı Hükümeti bölgede denetimi tekrar ele geçirmiştir. Destekleri biten Rum çeteleri ve Pontus Cemiyeti ise faaliyetlerini gizli saklı yürütmeye başlamışdılar.

Mondros Mütareke Anlaşması imzalana kadar da  faaliyetlerini saklı yürütmüş olan Rumlar, Yunanistan ve itilaf Devletlerinin kışkırtmalarıyla yine faaliyetlerine hız vermişlerdir.  Karadeniz Bölgesi’nde bir Pontus Devleti kurulmasını isteyen itilaf Devletleri, böylelikle Anadolu’yu parçalamayı kolaylaştıracak ve Türk silahlı gücünün işgallere mani olmasını önlenmiş olacaktır.


- Pontus Nedir, Pontus Sorunu Nedir? admin tarafından 25 Ekim 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Pontus Nedir, Pontus Sorunu Nedir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz