---< Sponsor Bağlantı >---

Pil Nedir, Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Pil Nedir, Pil Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde saatlerden gece lambalarına kadar her yerde kullanılan Pil Nedir, Özellikleri ce pil çeşitleri nelerdir kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Pil Nedir?

 Pil: Doğru akım kaynağı olup kimyevi enerjiyi elektrik enerjisine çevirmektedir. Pillerin kolay, kuru ve doldurulabilen çeşitleri de vardır. Pilin kutupları arasında potansiyel farkı bulunmaktadır. Kutuplar arasına bir iletken bağlandığı zaman, kutupların potansiyeli eşit oluncaya dek piller devreye elektrik akımı sağlamaktadır. Kapalı bir elektrik devresinde, üretecin kutupları arasında bulunan potansiyel farkını ölçmeye yarayan araca da  voltmetre denilmektedir. Piller elektrik devresine hep aynı istikamette akım göndermektedirler.

Pil Nedir, Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Pil Nedir, Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Pil Çeşitleri Nelerdir

Volta pili

Kuru pil

Şarjlı Pil  olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Volta pili : içinde Sülfürik asit çözeltisi, bakır ve çinko çubuklardan meydana gelen bir sistemdir. Bakır ve çinko çubuklar sülfürik asit çözeltisine batırılıp çubukların dışta kalan uçlarına iletken bir telle bir ampul bağlandığında ampulün ışık verip lambayı yakmaktadır. Volta pili taşınması kolay olmadığı için pek kullanışlı değildir.

 

Kuru pil:  Kuru pilin çalışma prensibi volta pile benzemektedir. Volta pilinde kullanılan elektrolit asit çözeltisi yerine mangandioksit ve grafit tozuyla peltemsi bir kıvam verilmiş olan amonyum klorür çözeltisi kullanılmaktadır.  Elektrot olarak da karbon çubuk ve çinko kap bulunmaktadır. Pil çalışmaya başlayınca karbon çubuk üzerinde oluşan hidrojen gazı mangandioksit ile tepkiye girerek su haline dönüşmekte ve  kuru pilde kutuplanma da önlenmiş olmaktadır.  Kuru piller uzun  bir müddet kullanılmadan bırakılır veya çok fazla kullanılırsa  kendi kendine bitmektedir    delinir ve içindeki maddeler dışarı sızar. Doldurulabilen

Şarjlı piller

Şarjlı Pil: Kuru ve  volta pili yada diğer sıvı pillere göre daha çok  kullanışlı ve uzun ömürlü olmaktadır.  Sarjlı piller uzun ömürlü ve ekonomiktirler.Bittiğinde doldurulabilirler. Elektrik akımını sağlayan kimyevi tepkileri tam tersine çevrilerek kesintisiz akım ele edebilen pillere doldurulabilen yada , şarjlı piller denilmektedir. Şarjlı  piller bittiği zaman doğru akım kaynağına bağlanıp üzerinden akım geçirilerek akımın istikameti pilin dış devreye verdiği akımın istikametinin tersidir. Böylelikle pil kaybettiği enerjiyi yine kazanmış olmaktadır.

 

 


- Pil Nedir, Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 26 Ağustos 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Pil Nedir, Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz