---< Sponsor Bağlantı >---

Perlit Nedir, Perlit Nerelerde Kullanılır Ve Perlit Nerelerde Çıkartılır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


perlit nedirPerlit Nedir, Perlit Nerelerde Kullanılır Ve Perlit Nerelerde Çıkartılır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

İnci taşı denilen perlit üretiminde TÜRKİYE birinci sıradadır. Perlit, doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen bir isimdir.

Kısaca Perlit: Doğal olarak oluşan silis esaslı volkanik kayaçlara verilen bir isimdir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Perlit terimi, magmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup, gözle veya mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği, kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan, volkanik bir cam türünü ifade eder. Bazı perlit tipleri kırıldığı zaman, inci parlaklığında küçük küreler elde edildiğinden; perlit ismi inci anlamına gelen “Perle” kelimesinden türetilmiştir.

Magma veya yoğun lavın ani soğuması ile olan, inci görünümünde küçük parçalara ayrılmış, granit bileşimine benzer tabii bir cam. Perlite inci taşı da denir. Gri ve yeşilimsi olanları meşhurdur, lakin kahverengi kırmızı ve mavinin çeşitli tonlarında olanları da vardır. Parlaklıkları incimsi veya yağımsı gibidir. Perlit 1950 senelerine kadar ticari bir ehemmiyet taşımıyordu.

Türkiye’deki perlit yatakları batıda Ege Denizinden doğuda Kars ve Van yörelerine kadar dağılır. Başlıca perlit madeni yatakları İzmir, Balıkesir, Manisa, Eskişehir, Çankırı, Nevşehir, Ankara, Erzincan, Erzurum, Bitlis, Kars ve Van şehirlerindedir. Türkiye’de bulunan yatakların bütün rezervi milyarlarca tondur  Her türdeki madenin muhtemel ve potansiyel rezervlerinin tamamı 3,5 milyar tonu aşar. Bu bakımdan Türkiye’nin Perlit potansiyeli dünya ülkeleri arasında Amerika ve Rusya’dan sonra üçüncü sırayı alır.

 

Tarımdam Tekstile, İnşaatten Boru Yapımına kadar her alanda kullanılmaktadır.


- Perlit Nedir, Perlit Nerelerde Kullanılır Ve Perlit Nerelerde Çıkartılır? admin tarafından 13 Ocak 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Kimya Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Perlit Nedir, Perlit Nerelerde Kullanılır Ve Perlit Nerelerde Çıkartılır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz