---< Sponsor Bağlantı >---

Pembe İncili Kaptan Kitabının Geniş Özeti Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Pembe İncili  Kaptan  Kitabının Geniş Özeti Nasıldır, Pembe İncili  Kaptan Kitabının Yazarı Kimdir?

Pembe İncili  Kaptan  Kitabının Yazarı    Ömer Seyfettin

Kitap Özetlerini Vermeye Devam Ediyoruz, ünlü yazarımız Ömer Seyfettin’ in tanınmış kitabı olan Pembe İncili  Kaptan  Kitabının  özetini kısaca sizler için vermek istiyoruz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

İran dolayların da   etrafına korku salan Şah İsmail isminde bir hükümdar yaşarmış.  O dönemde  Osmanlı devletinden hiç bir vezir o kralın yanına hiç bir  elçiyi gönderemiyormuş  zira  giden elçiler ya cezalandırılıyor yada başları kesiliyormuş.Vezirler bu deli adama elçi göndermek için toplanmış ne yapacaklarını düşünüp durmuşlar. İçlerinden  cesaretli, ölümden korkmayan,devletin şanına yakışacak bir kişi aranıyordu.  Vezirlerden biri Muhsin Çelebi’ adında birinin  ismini söyledi .Bunun üzerine Osmanlı veziriazamı Muhsin Çelebinin çağrılmasını istedi. Peki ama  hiç kimsenin cesaret bile edemediği bu elcilik görevine çağırılan Muhsin Çelebi kimdir?

Muhsin Çelebi ölümden korkmayan, doğruluktan ayrılmayan akıllı  bir bilgili bir insandır. Allah’tan başka kimseye boyun eğmeyen, hali zamanı yerinde, garibi, zayıfı gözeten bir baba yiğittir. pempe incili kaptan

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Doğruluktan ayrılmayan , varlıklı fakiri   koruyan cesur, Gözüpek, iyilikten doğruluktan ayrılmayan bir kişidir. Muhsin Çelebi sadrazamın emri üzerine kralın huzuruna çıkar. Sadrazam ondan el etek öpmesini beklerken o eğilmez.  Sadrazam onun bu hareketine kızmasına karşın ona elçilik görevi teklif eder. .Muhsin Çelebi  de bu görevi devleti için kabul eder. Muhsin Çelebi bu giderleri, sadrazamın ısrarına karşın, kendisi kraşılamak ister. Bütün varlığını tüccarlardan birine  rehin vererek  karşılığında on bin altın alır ve  parayla tüm ihtiyaçlarını karşılar.  Kumaşı Hint’ten incileri Venedik’ten gelen ve  Şah İsmail’in hayatında göremeyeceği bir güzellikte  pembe incili kaftan alır ve  sekiz bin altın verir.

Karısını iki çocuğunu akrabalarının yanına  bırakarak yola koyulur. Muhsin Çelebi Tebriz’e vardığında halk ve kral onu şaşkınlıkla karşılarlar.  Muhsin Çelebi   başı dik göğsü ilerde Şah İsmail’in huzuruna çıkar. Padişahın gönderdiği  mektubunu öperek Şaha verir.  Muhsin Çelebi etrafına bakarak  oturacak yer arar ve oturmak için  bir şeyin olmadığını görür. Bunun ayakta beklemeye mecbur bırakmak için yapılmış bir davranış olduğunu düşünerek o göz kamaştıran kaftanını tahtın önüne serer ve üzerine oturur. Şah,vezirleri komutanları şaşa kalmışlardır. Muhsin Çelebi gür bir  sesle Padişahının hiçbir ecnebi padişah karşısında eğilmeyeceğini ve dünyada Türk Padişahı kadar asil bir padişahın olmadığını söyleyerek huzurdan izin istemeden ayrılır.Kapıdan çıkarken Şah’ın askeri kaftanı arkasından getirir.Muhsin Çelebi sesini yükselterek ‘bir Türk asla yere serdiği şeyi arkasına koymaz.’der ve  oradan ayrılır.

Muhsin Çelebi  sapa sağ salim ülkesine döner.Herkes pembe incili kaftana ne olduğunu merak eder. Fakat o bu yaptığını anlatacak kadar küçük bir insan değildir. Muhsin Çelebi elçilikten kalan malzemelerini satarak küçük bir bahçe alır.Üsküdar pazarında sebze meyve satarak geçimini sağlamaya nafakasını çıkarmaya  başlar.Hiç bir zamanda yaptığı bu  yaptığıylada  övünmemiş ve gururlanmamıştır.

 

 

 


- Pembe İncili Kaptan Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? admin tarafından 15 Nisan 2014 tarihinde , Eğitim,Kitap Özetleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Pembe İncili Kaptan Kitabının Geniş Özeti Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz