---< Sponsor Bağlantı >---

Oynamayan Eklemlerin Özellikleri Nedir, Nerelerde Bulunur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Oynamayan Eklemlerin Özellikleri Nedir, Oynamayan Eklemler Nerelerde Bulunur?

Vücudumuz iskeletimiz sayesinde ayakta durmaktadır. İskeletimiz de çeşitli kemiklerden meydana gelmiştir. Bu kemiklerden biriside oynamayan kemikler (Eklemler) dir. Oynamayan kemikler nedir, özellikleri nelerdir, nerelerde bulunur kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----
Oynamayan Eklemlerin Özellikleri Nedir, Nerelerde Bulunur?

Oynamayan Eklemlerin Özellikleri Nedir, Nerelerde Bulunur?

Oynamayan Eklemlerin Özellikleri Nedir?

Oynamayan kemikler hareketsiz eklem türü olmaktadır. Kemiklerin arasında olması gereken ve sinovya denilen et kayganlaştırıcı bir sıvının bulunmadığı eklemlerdir. Bu eklemler ise kafatasında olduğu şekilde kemiklerin sabit ve sıkı şekilde birbirine bağlandığı yerde bulunmaktadırlar. Oynamaz eklemlerle bağlanan kemikler, adeta birbirine kaynamış gibidir. Oynamaz eklemlerin bir bölümü kalıcı, bir bölümü geçici olmaktadır. Geçici bir eklemde, eklemlenen kemikler doğum sonrasın da eninde veya sonunda birbirleriyle kesinlikle kaynaşmaktadır. Mesela alt çene eklemiyle orta kulak kemikleri arasındaki eklemler dışında kafatasının bütün eklemler geçicidir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Oynamayan Eklemler Nerelerde Bulunur?

Oynamayan Kemikler : Kafatası kemiği, kalça kemiği, leğen kemiği gibi olan ve iskeletin hareket etmeyen bölümlerinde bulunan kemiklerdir. Eklemleşen bu kemikler sıkı sıkıya bağlıdırlar. Adeta testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlanmışlardır.


- Oynamayan Eklemlerin Özellikleri Nedir, Nerelerde Bulunur? admin tarafından 13 Ekim 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Oynamayan Eklemlerin Özellikleri Nedir, Nerelerde Bulunur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz