---< Sponsor Bağlantı >---

Osmanlı Devletinin Avusturya Olan İlişkileri Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Osmanlı Devletinin Avusturya Olan İlişkileri Nasıldır?, Osmanlı – Avusturya İlişkileri

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Osmanlının Duraklama döneminde en çok savaştığı ülke Avusturya’dır.Osmanlı Devleti, Avusturya ile bir çok savaş yapmıştır. Bu yazımız da ise Osmanlı Devleti ile Avusturya ile olan ilişkiler nasıldır, hangi savaşlar yapılmıştır kısaca cevaplamaya çalışacağız.

Osmanlı – Avusturya İlişkileri

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Osmanlı Devleti ile Avusturya arasında 1593- 1606 senelerinde uzun süren bir savaş yaşanmıştır. Bu savaş esnasında da 1596 senenin de yapılan Haçova Savaşı’nı ise  Osmanlı Devleti  kazanmıştır. Bu savaşı dışında ise savaş karşılıklı olarak kalelerin abluka edilmesi şeklindedir.

1593- 1606 seneleri arasında Osmanlı Devleti ile Avusturya arasında uzun bir savaş yaşanmıştır. Bu savaş esnasında 1596 seneninde yapılan tek alan savaşı olan Haçova Savaşı’nı Osmanlılar kazanmışlar, bu alan savaşı dışında ise savaş karşılıklı olarak kalelerin abluka edilmesi şeklinde olmuştur.

Savaşın sebebi Kanuni dönemine kadar geriye uzanır ve Macaristan üzerinde her iki devletin egemenlik kurmak istemesinden kaynaklanır.

Nihayetinde her iki taraf sulha karar vermişlerdir. Sulhun yapılmasında her iki tarafın da çıkarları bulunmaktaydı. Bu aralar Avusturya iç işlerinde mesele yaşıyordu. Osmanlı’da aynı şekilde içerde Celali Başkaldırılarıyla uğraştığı gibi doğuda İran ile de savaş halindeydi.

Nihayetinde 1606 seneninde Zitvatorok Antlaşması imza adır. Bu antlaşmayla önceden İstanbul Antlaşması ile Avusturya’ya karşı üstünlük kazanan Osmanlı devleti bu üstünlüğünü kaybeder. Antlaşmanın maddelerine göre Avusturya hükümdarı Osmanlı Padişahıyla eşit sayılacak ve bir defa ödeyeceği savaş tazminatından başka senelik vergi ödemeyecekti. 1606 seneninde Osmanlı ile Avusturya arasında sağlanan sulh yarım asrı geçen bir süre devam etmiştir.

 


- Osmanlı Devletinin Avusturya Olan İlişkileri Nasıldır? admin tarafından 21 Aralık 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Osmanlı Devletinin Avusturya Olan İlişkileri Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz