---< Sponsor Bağlantı >---

Örüntü Ve Süsleme Nedir Örüntü Ve Süslemenin Tanımı Nasıldır, Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Örüntü Ve Süsleme Nedir, Örüntünün Tanımı Nasıldır, Örüntü Ve Süsleme  Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yaramaktadır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Basit bir tanımla Örüntü : Bir şeklin büyümeden yada küçülmeden  belirli bir sıra halinde dizilmesine örüntü denir. Belirli bir kurala dayanarak dizilen sayı, resim gibi dizilişlere örüntü denir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Belirli bir kaideye göre düzenli bir şekilde tekrar eden veya genişleyen şekil veyahut sayı dizisine örüntü denir. Örüntüler eş yada benzer çokgenler kullanılarak oluşturulur.

Sözgelişi, kağıttan birbirine eş bir sürü üçgen şeklini kestiniz.Bunlarla bulmaca gibi balık, kuş,hane,halı,kare,dikdörtgen gibi değişik desenlerde yeni şekiller alana getirebilirsiniz.İşte bu oluşturduğunuz yeni şekillere örüntü isimi verilir.

Süsleme

Bir düzlemin boşluk kalmadan ve şekiller peş peşe gelmeden örüntü oluşturacak şekilde döşenmesine süsleme denir.

Bir örüntü örneğinde emel talebelerin değişik materyaller kullanarak eş ve benzer çokgen modelleri ile örüntü oluşturmalarıdır.

Üçgenle, kareyle, dikdörtgenle, düzgün altıgenle, düzgün sekizgenle süsleme yapılabilir. Fakat beşgenle yapılamaz zira arada boşluklar kalır.

Bir süsleme örneğinde cetvel kullanılarak çokgenler oluşturulur.Bu çokgenlerden oluşan örüntü farklı sıra takip eden renklerle boyanarak desen oluşturulabilir.Desen yerine değişik hayvan,meyve,çiçek gibi figürler yapılabilir.

örüntü

Örüntü ve süslemelerir ençok duvar kağıtlarında, yer fayanslarında hatta yollara döşenen parke taşlarında görebiliriz.  Çevremize şöyle bir bakarsak gördüğümüz   her şeyde bir örüntü ve süsleme  vardır.  Dantel oyalardan tutunda , futbol topuna,evlerde döşenen tuğlalarda, halı, kilime kadar her yerlerde kullanırız. Doğada bulunan birçok şeyde de örüntü vardır.  Arıların yaptığı  bal petekleri bir örüntüdür, Örümcek ağı yine bir örüntü ve süslemelerdir. Daha  da örnekleri çoğaltmak mümkündür.


- Örüntü Ve Süsleme Nedir Örüntü Ve Süslemenin Tanımı Nasıldır, Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar admin tarafından 30 Kasım 2013 tarihinde , Ders Notlarım,Matematik Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , , ,
Örüntü Ve Süsleme Nedir Örüntü Ve Süslemenin Tanımı Nasıldır, Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
12 responses to “Örüntü Ve Süsleme Nedir Örüntü Ve Süslemenin Tanımı Nasıldır, Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar”
  1. HAFSA HÜMA PAK diyor ki:

    ehhhh iştee…:D

  2. aradığımı bulamadım :-(

  3. rüya durlanık diyor ki:

    beğendim:):):):)

  4. eren durlanık diyor ki:

    aradığıma yardımcı oldunuz teşekkürler:):)<3

Sende Yorum Yaz