---< Sponsor Bağlantı >---

Omurgasız Hayvanlar Nelerdir, Özellikleri Ve Üremeleri Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Omurgasız Hayvanlar Nelerdir, Omurgasız Hayvanların Özellikleri Ve Üremeleri Nasıldır?

Dünya üzerinde yaşayan hayvanların büyük bir çoğunluğunu omurgasız hayvanlar oluşturmaktadır. Bu canlıların neredeyse %90-95 oranında omurgasız canlılar bulunmaktadır. Omurgasız Canılar nedir, Özellikleri ve üremeleri nasıldır kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Omurgasız Hayvanlar Nelerdir

Omurgasızlar Canlılar deyince aklımıza omurgası ve iskeleti bulunmayan   hayvanlara verilen ortak  isimdir.Omurgasız hayvanlarda hiç iskelet bulunmamaktadır. Başka bir deyişle de kemik veya kıkırdaksı bir yapı bulunmamaktadır. Fakat iskelet yerine sert kabuk ve kitin isimi verilen iskelet görevi yapan bir yapılar bulunmaktadır.

Omurgasız Hayvanlar Nelerdir, Özellikleri Ve Üremeleri Nasıldır?

Omurgasız Hayvanlar Nelerdir, Özellikleri Ve Üremeleri Nasıldır?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü de suda yaşamaktadırlar.  Karada yaşayan omurgasız hayvanların ise akciğerleri yoktur. Bu hayvanlar trake solunumu veyahut cilt solunumu yaparak hayatlarını sürdürebilmektedirler. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise de solungaçları sayesinde  solunum yapmaktadırlar.

Omurgasız Hayvanlarda Üreme Nasıldır?

Omurgasız hayvanların çoğalması genellikle yumurta iledir.Yumurtadan çıkan yavrular ise çoğu kez yetişkinlerine benzememektedir ve ancak bir kaç evreden geçtikten sonra yetişkinlerine benzemektedirler.

Omurgasız Hayvanların Özellikleri İse  

1-İskeletlerinin hiç olmaması

2-Omurgasız hayvanların Akciğerleri yoktur

3-Trake solunumu veya ciltleri solunum yapar, eğer denizde yaşıyor iseler solungaçları ile solunumu yapmaktadırlar.

Omurgasız Hayvanlara Örnek Verecek Olursak

 Çekirge, örümcek, kelebek, hamam Böceği, sivrisinek, Solucanlar, Ahtapot, yengeç, istakoz, midye, deniz kestanesi, denizyıldızı, sünger, denizanası ve mercanları   omurgasız hayvanlara bir örnektir.
 


- Omurgasız Hayvanlar Nelerdir, Özellikleri Ve Üremeleri Nasıldır? admin tarafından 6 Ekim 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Omurgasız Hayvanlar Nelerdir, Özellikleri Ve Üremeleri Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz