---< Sponsor Bağlantı >---

Nasrettin Hocanın Hayatı Kısaca Özet


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Nasrettin Hocanın Hayatının Özeti

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Türk Edebiyatının ve Mizahının En önemli isimlerinden olan Nasrettin Hoca Günümüzde Eskişehir ili sınırlarında bulunan Sivrihisar İlçesine Bağlı olan Hortu Köyünde Miladi 1208 Tarihinde Doğmuştur. Vefatı ise Günümüzde Konya İlimize Bağlı olan Akşehir’de gerçekleşmiştir.Halk Dilinde vermiş olduğu eserlerle gülmece ve mizah türünün önderi olan Önemli Bir Türk Halk Bilgesidir. Eserlerinde duygu, İncelik ve mizah kendisini göstermektedir.

nasrettinhoca-kimdir.

Nasreddin Hocanın Babası Doğmuş olduğu Hortu Köyünde imam olan Abdullah efendidir annesi ise yine aynı köy halkından olan Sıdıka Hatundur. Eğitim hayatını Sivrihisar merkezde medresede tamamladıktan sonra Babası Abdullah Efendinin vefatı sonrasında Hortu Köyüne dönerek imamlık yapmaya başladı ve takvimler 1237 yılını gösterene kadar burada kalan Nasrettin Hoca daha sonra Akşehir kazasına yerleşerek burada Seyyid Hacı İbrahim’ile  Seyyid Mahmud Hayrani hocaların derslerini dinlemiştir. İlmi konularda ve İslam diniyle alakalı çalışmalarını Akşehirde Sürdüren Nasrettin Hoca burada kadılık görevini yerine getirip medreselerde dersler vermiştir. İfa ettiği bu görevlerden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce ismi verilmiştir. İlerleyen yıllardı bu isim değişime uğrayarak Nasrettin Hoca biçimini almıştır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----


- Nasrettin Hocanın Hayatı Kısaca Özet admin tarafından 7 Haziran 2014 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Nasrettin Hocanın Hayatı Kısaca Özet isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz