---< Sponsor Bağlantı >---

Nasıl Nefes(Soluk) Alıp Veririz?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Nasıl Nefes(Soluk) Alıp Veririz, Soluk Alıp Verirken Hangi Olaylar Gerçekleşir?

Tüm canlılar solunum yapmaktadır. Solunum yapamazsak yani nefes alıp veremezsek hayati fonksiyonlarımızı kaybederiz. Soluk Alıp Verirken Hangi Olaylar Gerçekleşir? kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Diyafram: Soluk alıp verme işleminde diyaframın görevi büyüktür. Diyafram, akciğerlerin çalışmasını destekleyen kuvvetli bir adaledir.

Nasıl Nefes(Soluk) Alıp Veririz?

Nasıl Nefes(Soluk) Alıp Veririz?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Soluk Alma:  Diyafram, soluk aldığımız vakit  düzleşir ve akciğerlerin tabanını aşağıya doğru çekmektedir. Bu sırada kaburgaların arasında bulunan adaleler adaleyerek göğüs kafesinin genişlemesine yardımcı olmaktadır. Böylelikle de akciğerler soluk borusundan gelen havayı içine almaktadır.

Soluk Verme: Diyafram ve kaburga adaleleri gevşediği anda göğüs kafesi daralmaktadır. Akciğerler de önceki hâline dönüp,  akciğerlerdeki hava da dışarı atılmış olmaktadır.


- Nasıl Nefes(Soluk) Alıp Veririz? admin tarafından 14 Ekim 2014 tarihinde , Biyoloji Dersleri,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Nasıl Nefes(Soluk) Alıp Veririz? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz