---< Sponsor Bağlantı >---

Mühimme Defteri Nedir, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Mühimme Defteri Nedir, Mühimme Defterinin Özellikleri Nelerdir, Ne Zaman Ve Kim Tarafından Tutulmaktadır?

Mühimme Defteri Nedir, Özellikleri Nelerdir, Kimler tarafından tutulmaktadır, Mümümme Defterine Neler Kaydedilir, kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

1649 tarihine kadar çıkan tüm fermanların, beratların ve  daha sonraların da  ise sadece devlet işleriyle alakalı işlemlerin özet bir şekilde tarih sırasıyla bulundurulduğu ve tutulduğu defterlere Mühimme Defteri Denilmektedir.

Mühimme Defteri Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Mühimme Defteri Nedir, Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bütün devlet işlerine ait olan kararlar, fermanlar tarih sırasına göre ve  özet kayıtları bu defterlere kaydedilen defterdir. Günümüz de Başbakanlık Devlet Arşivi’nde mevcut bulunan  961-1323/1553-1905 senelerine ait 263 adet Mühimme defteri bulunmaktadır.  

 Osmanlı toprakları için yönetimsel, sosyal, kültürel, etnik yapı, din, hukuk, evkaf vs. konularından her türlü bilgiyi ihtiva eden kararlar Mühimme defterleri kararlarından istifade edilerek  hayli araştırmalar yapılmıştır. Ama bugüne kadar hiçbir Mühimme defteri bir bütün olarak yayınlanmamıştır. Osmanlı bürokrasi sisteminin en ehemmiyetli olan bir kaynağıdır.

 


- Mühimme Defteri Nedir, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 25 Ekim 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Tarih Dersi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Mühimme Defteri Nedir, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz