---< Sponsor Bağlantı >---

Moment Nedir, Fizikte Moment Ne İşe Yaramaktadır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Moment Nedir, Fizikte Moment Ne İşe Yaramaktadır, Moment Hakkında Bilgiler Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Moment Nedir, Moment Özellikleri Fizikte Moment Ne Anlama Gelmektedir Tüm Bunları Merak Ediyorsanız İşte Cevapları

Fizikte (mekanikte), kuvvetin döndürme tesiri. Bir kuvvetin bir noktaya veya eksene göre momenti; kuvvet ile kuvvetin noktaya veya eksene olan dik uzaklığının çarpımına eşittir. F, kuvveti; d, kuvvetin noktaya olan dik uzaklığını ve M, momenti göstermek üzere; M= F.d şeklinde dile getirilir

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Ayrı olarak moment kuvvet çifti olarak da tanımlanır. M ile gösterilir. İstikametli bir büyüklüktür. Şayet bir kuvvetin uzantısı, dönme noktasından geçiyorsa, bu kuvvetin momenti sıfırdır. Moment kolu kavramı kaldıraç, makara, dişli ve diğer mekanik avantaj sağlayan araçlardaki hesaplamalarda kullanılır. Yöntemi kaldıraç yöntemine de benzer.

Moment İle ilgili İzahmoment nedir

İzah Günlük yaşantımızda, kuvvetin en çok karşılaştığımız tesirlerinden biri de kuvvetin döndürme tesiridir. Kapıyı açarken, musluğu açıp – kapatırken, hareket halindeki bir aracın hareket istikametini değiştirirken kuvvetin döndürme tesirini kullanırız.Kuvvetin, cisimleri belirli bir noktaya veyahut belirli bir eksen çevreninde döndürebilme tesirine “moment” denir. Moment vektörel bir büyüklüktür, M harfi ile gösterilir. Bu nedenle, kuvvetin cisme kazandıracağı momentin büyüklüğü, kuvvetin büyüklüğü ile kuvvetin cismin döndürme eksenine olan uzaklığının çarpımına eşittir.

Eylemsizlik (atalet) momenti: Bir eksen çevreninde dönen cismin eylemsizlik momenti, cismin kütlesi(m) ile dönme mesafesi yarıçapı (r) karesinin çarpımına eşittir. (I= m.r 2 )

Bir sistemin rastgele bir eksene göre eylemsizlik momenti, o sistemi teşkil eden bütün kütleciklerle bunların eksene olan uzaklıkları kareleri çarpımlarının toplamına eşittir.


- Moment Nedir, Fizikte Moment Ne İşe Yaramaktadır? admin tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Moment Nedir, Fizikte Moment Ne İşe Yaramaktadır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz