---< Sponsor Bağlantı >---

Minyatür Nedir, Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Minyatür Nedir, Minyatür Nasıl Yapılır, Minyatürün Özellikleri Nelerdir?

Kendine özgü bir tekniği olan ve kuvvetli anlatım gücü olan minyatür sanatı tarih süresince de çeşitlenip, gelişerek  ve çoğalarak varlığını sürdüren bir sanat dalıdır. Günümüzde de  zenginleşip gelişimini hızla sürdürmektedir. Osmanlılar döneminde minyatür konusunda çok değerli ve büyük ustalar yetişmiştir. Minyatür Nedir, Minyatür Nasıl Yapılır ve Minyatürün Özellikleri Nelerdir kısaca cevaplamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

minyatur-nedir1

Minyatür Nedir?

Minyatür Kısaca; Eski yazma kitapları süslemek için yapılan çok ince işlenmiş ve küçük boyutlu resimlere ve bu tür resim sanatına verilen isimdir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Daha önceki el yazması kitaplara boya ve yaldızla çok dikkatli ve ince olarak daha önceki usulde yapılan resimlere minyatür isimi verilir. Çinliler ve Türklerden İranlılara, oradan da Avrupaya geçmiş bir sanattır.Minyatürler, sanat itibariyle çok, kitaptaki konuyu izah eden ve gerektiğinde en ince detaylar üzerinde durulan resimlerdir. Gözden çok fikre hitap etmeyi ön tasarıda tutmuştur. Derinlik yoktur. Resmin ön ve arka tasarınında ve boy farkı ile görünmesi gerekenler, minyatürde, aynı boyda, lakin öndekiler üstte olmak üzere resmedilir.

İlk kez Orta Çağda Avrupa’da elyazması kitaplarda baş harfler kırmızı bir renkle boyanarak süslenirdi. Bu iş için, çok güzel kırmızı bir renk veren ve Latince isimi “minium” olan mermi oksit kullanılırdı. Minyatür sözcüğü buradan türemiştir. Bizde ise önceden resme “nakış” veyahut “tasvir” denirdi. Minyatür için daha çok nakış sözcüğü kullanılırdı. Minyatür sanatçısı için de “resim yapan, ressam” mananına gelen nakkaş ya da musavvir denirdi. Minyatür daha çok kâğıt, fildişi ve benzeri maddeler üzerine yapılırdı.

Minyatüre «nakış»,minyatürü yapan ressamına da «nakkaş» denilmektedir.

Minyatür Nasıl Yapılır?

Nakkaş  pamuktan yapılmış olan kağıdı mermerin üzerine yayarak parlak bir cisimle (mermer veya fildişi) sürte sürte düzleyip parlatır önce. Yapacağı şekillerin hudutlarını kağıt üzerinde hafifçe belirterek krokilerini yapar; bunun için birkaç kedi veya samur kılından yapılmış ve ipek telle kuş tüyüne bağlanmış bir fırça kullanmaktadır. Bu şekilde yapılan krokiler üzerinde kolayca düzeltme yapılabilir.Krokiler bitirdikten sonra çini mürekkebiyle hudut çizgilerine son biçimi vermektedir. Sonra çizgiler arasında kalan yerler kalınca bir fırçayla uygun renklerle düz boyamaktadır. Daha sonra çini mürekkebiyle kenar çizgileri bir kere daha elden geçirerek minyatürü tamamlamaktadır.


- Minyatür Nedir, Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 12 Ocak 2015 tarihinde , 5n- 1k Konuları,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Minyatür Nedir, Nasıl Yapılır, Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz