---< Sponsor Bağlantı >---

Mıknatıs Nedir , Nasıl Çalışır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Mıknatıs Nedir, Mıknatıs Nasıl Çalışır, Mıknatısın Özellikleri Nelerdir?

Bir çok alanda kullandığımız mıknatıs nedir, Mıknatıs Nasıl çalışır kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Manyetit olan tabii mıknatıs, kristal yapısı olan bir demir madenidir.  Manyetik kutup olma özelliği taşıyan nikel, kobalt gibi özel maddeler çeşitli biçimde bildiğimiz mıknatıs haline getirilebilmektedir.

mıknatıs nedir

Tüm maddeler, proton, nötron, elektron gibi parçacıklardan oluşmaktadır. Bunlar basit bir ifadeyle de kendi kendilerine dönüp ve bu dönme onlara bir manyetik alan gücü kazandırmaktadır.  Bu mantıkla, hareket edecek olursak, tüm maddelerin manyetik olması gerekmektedir ama güçleri farklı farklıdır. Bunun nedenide parçacıkların dizilimindendir. Sözgelişi  parçacıklar çok sık dizilirse, her biri bir diğerinin manyetik alanını ortadan kaldırmaktadır. Mıknatısta bu dizilim en yüksek çekimi oluşturacak biçimde yapıya sahiptir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Her mıknatısın iki ucu ve bu iki ucunda da birer kutup vardır. Uçlardan biri kuzey kutbunu, ötekisi de güney kutbunu göstermektedir.  İki mıknatısı birbirine yaklaştırdığımız zaman benzer  kutuplar birbirini iterken,  değişik kutuplar ise birbirini çekmektedir. Tek bir kutuplu mıknatıs olmaz. Bir mıknatısı ne kadar  küçük parçalara ayrılırsa ayrılsın, her defasında iki kutup  olmaktadır.


- Mıknatıs Nedir , Nasıl Çalışır? admin tarafından 15 Eylül 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Mıknatıs Nedir , Nasıl Çalışır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz