---< Sponsor Bağlantı >---

Mıknastıs Nedir, Mıknatısların Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Mıknastıs Nedir, Ne İşe Yaramaktadır, Mıknatısların Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Manyetik alan üreten nesne veya malzemelere Mıknatıs Denir.  Mıknatısın Manyetik çekme ve itme kuvveti olan demir, nikel ve kobalt gibi  elemetleri çekme özelliği vardır. Mıknatısların Özellikleri nelerdir derseniz cevapları

Manyetik kutup özelliğine sahip, demir-nikel-kobalt gibi metalleri çekebilen fiziki madde U şeklinde bükülmüş bir metal parçasından alana gelir. Bunun karşılıklı uçları manyetik çekme ve itme kuvvetlerinin merkezidir. İki uca, mıknatısın iki kutbu da denir.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Mıknatısı bir maddeye sürttüğünüzde o madde mıknatıslık özelliği kazanıyorsa bu maddeye mıknatısın çektiği madde, sürttüğünüzde mıknatıs özelliği kazanmıyorsa o maddeye mıknatısın çekmediği madde denir.

Natürel mıknatıs taşının çektiği demir, nikel ve kobalt gibi maddelere manyetik maddeler denir. Bu maddeler natürel mıknatısa sürtüldüğünde veyahut yakınına konulduğunda mıknatıs özelliği kazanır. Bir müddet bu özelliği savunurlar. mıknatıs nedirBu çeşit maddelere yapay mıknatıs isimi verilir.

Bir takım maddeler mıknatısla etkileşmez ve mıknatıs özelliği kazanamaz. Bu tür maddelere manyetik olmayan maddeler denir. Alüminyum, gümüş, altın, cam ve kağıt gibi maddeler manyetik olmayan maddelere örnek gösterilebilir. Bir mıknatısın kalıcı olabilmesi, etkilenme müddetine ve ortam şartları gibi bir takım etkenlere bağlıdır.

Sürtünme ile mıknatıslanmış manyetik maddeler çekiçleme, ısınma gibi etkenler karşısında mıknatıslık özelliğini kaybeder. Bu netice, maddeyi oluşturan atomların sıralanış düzeninin, maddenin mıknatıslanmasında tesirli olduğunu ispat eder.

Mıknatısları Özellikleri

Mıknatıslar genel olarak üç gruba ayrılır: 1) Tabii mıknatıslar: Çekme ve itme kuvveti mıknatısın kendinde mevcuttur. 2) Sun’i mıknatıslar: Bu mıknatıslar sun’i vasıtalarla manyetik özelliği kazanırlar. Ya devamlı veya geçici bir vakit içinde mıknatıs haline gelirler. 3) Elektromıknatıslar: Ham demir çubuk çevrenine sarılmış geçirgen bir sargı (selenoit) dan elektrik akımı geçmesi halinde alana gelirler.


- Mıknastıs Nedir, Mıknatısların Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 13 Şubat 2014 tarihinde , Ders Notlarım,Fizik Dersleri kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Mıknastıs Nedir, Mıknatısların Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz