---< Sponsor Bağlantı >---

Mide Ekşimesi Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi Nasıldır?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Mide Ekşimesi Nedir, Mide Ekşimesine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Bazen yemeklerden hemen sonra midemiz ekşir ve dayanılmaz bir hal alır.Ne yaparsak yapalım bir türlüde gideremeyiz.Çeşitli mide  ilaçları kullanırız. Bunlarda yarar yerine zarar da verebilir. Mide Ekşimesi Nedir, Mide Ekşimesine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?, Mide Ekşimesinin Tedavisi Nasıldır kısaca açıklamaya çalışacağız.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Mide ekşimesi göğsün ortasından boğaza kadar olan bölümlerde görülen rahatsızlık verici bir yanma duygusudur.Mide ekşimesinin oluşu midedeki asit reflü ve mide muhtevasının alt yemek borusu kapağından geçerek yemek borusunun içini ıslatmasıyla olabilir. Bu vaziyeti kimi yiyecekler tetikleyebilir, ancak bu tip yiyecekler ile ilgili özgürlüğünüz sandığınızdan daha fazladır.

mide-eksimesi-nedir

Mide ekşimesi belli bir yiyecekle ilişkili değildir, belli bir vakitte yediğiniz yiyecek miktarıyla ilişkili olmaktadır. Mide ekşimesinde en ehemmiyetli olan şeyler yediğimiz yiyeceğin miktarına bağlıdır.Yiyecek ne olursa olsun, ne kadar güzel görünürse görünsün çok fazla yemek yemek kişinin mide ekşimesi rizikonunu yükseltir. Ehemmiyetli olan hususlardan biriside hareket halinde iken gıda tüketmemek ,acele halinde yemek yemek hiçbir zaman yapılmaması şart olan hareketlerdendir. Bu tür davranışlar mide ekşimesine kapı aralar ve sizi rahatsız bir vaziyete sokar, bu yüzden gıdalarınızı yavaş (sindirerek) yemeyi seçenek edin.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Mide Ekşimesinde Yenmemesi Gerekenler Yiyeceklerin Başında  Yağlı Yiyecekler Gelmektedir.

En sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Bilhassa yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekebilir. Zira yağlı yiyeceklerin midede kalma müddeti daha uzun olduğu için orada ne kadar kalırlarsa, rahatsızlık müddeti o kadar artar ve bu yağlı yiyeceklerden büyük porsiyonlar yiyorsanız (çok miktarda kızartılmış tavuk, patates kızartması veya tavuk kanadı) mide ekşimesi tetikleyicileri ikiye katlanmış demektir.

Mide ekşimesinin sebeplerinden biriside  Asitli Yiyeceklerdir

Domatesli olanlar, içinde domates olan ürünler (salça, domates suyu), turunçgiller (portakal, greyfurt ve limon), bilhassa boş mideyle tek başına tüketildiklerinde mide ekşimesine kapı aralayabilirler. Salatada sos olarak kullandığınız sirke de asitli bir yiyecektir.Bir takım içecekler de mide ekşimesi ihtimalini arttırır. Bu içecekler, kahve (normal veya kafeinsiz), kafeinli çay, kolalar, karbonatlı içecekler ve aşırı içkili içeceklerdir. Kafeinli içecekler midedeki asit miktarını yükseltir ve içkili içecekler alt yemek borusu kapağını gevşeterek mide ekşimesine kapı aralar. Soda, içinde kafein olmasa da, mideye şişkinlik vererek mide ekşimesine kapı aralayabilir.

Mide sağlığımı korumak bizim elimizdedir. Önümüze gelen yiyeceklerden, aburcuburlardan ve asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Eğer uzak duramıyorsak da çok az miktarlarda tüketmeliyiz.

 


- Mide Ekşimesi Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi Nasıldır? admin tarafından 31 Ocak 2015 tarihinde , Genel Sağlık,Sağlık kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Mide Ekşimesi Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi Nasıldır? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz