---< Sponsor Bağlantı >---

Mezosfer Nedir, Mezosferin Yapısı Nasıldır, Mezosfer de Neler Bulunur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Mezosfer Nedir,   Mezosferin Yapısı Nasıldır, Mezosfer  de Neler Bulunur?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Mezosfer tabakasının hemen üzerinde, yerden takriben 100 ile 200’üncü kilometre’ler arasında, sıcaklığın yaklaşık 1.100 ºC ile 1.650 ºC arasında değiştiği termosfer tabakası bulunmaktadır.  Nedir Mezosfer  ve Mezosfer de Neler Bulunur merak ediyorsanız işte cevapları

Mezosferde, 50 kilometre’den daha  yukarıda, ozon yoğunluğu, ansızın bire  azalır ve üst hudutta (takriben 80 km de) sıcaklık, -93°C’a kadar  düşer. Mezosferde rastlanan incecik  zar gibi buz tabakaları, bu yükseklikte dahi su buharı bulunduğunu gösterir. Daha da yükseğe çıkıldığında, atmosferin yapısının, büsbütün  değiştiği gözlenir. Alt tabakalar için fiziksel, orta tabakalar için kimyevi süreçler, tipik özellik arz ederken, üst tabakalarda, tamamiyle değişik  olaylar gelişir.
Mezosferde, hava basıncı ve yoğunluğu, en düşük düzeydedir. Mezosfer tabakası, yeryüzünü  uzaydan gelen meteorlardan savunur. Meteorlar, bu tabakaya girdiklerinde,  yanarlar. Bu yükseklikte, soluk alacak oksijen yoktur.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

. Güneşten dünyamıza gelen ışınların bu tabakada emilmesinden dolayı bu tabakada sıcaklık hızla artmaktadır. Ozonosfer:oksijen güneş ışıklarının tesiriyle (2oksijen) bünyesine bir molekül  oksijen daha alarak (3oksijen) ozonu oluşturur.
Güneşten gelen canlılar için  zarar veren olan kısa dalgalı (mor ötesi,ultravole) ışınları ozon tarafından  tutulur.Stratosfer Nedir
Kemosfer:
Yer yüzünden yükselen gazların bir bölümü lutra  vole ışınlarının tesiriyle iyonlarına ayrılır.İyonlaşma neticesi ısı arttığından  sıcaklık 100santigratderece çıkar.
Güneşten gelen zarar veren ışınların bir  bölümü da burada tutulur.


- Mezosfer Nedir, Mezosferin Yapısı Nasıldır, Mezosfer de Neler Bulunur? admin tarafından 11 Şubat 2014 tarihinde , Coğrafya Dersi,Ders Notlarım kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , , ,
Mezosfer Nedir, Mezosferin Yapısı Nasıldır, Mezosfer de Neler Bulunur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz