---< Sponsor Bağlantı >---

Meyve ve Sebzeler Nasıl Kurutulur?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


 Meyve ve Sebzeler Nasıl Kurutulur, Meyve ve Sebzeleri Kurutmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yaz mevsimindeyiz ve yaz aylarının en sıcak günlerini yaşamaktayız. Kışa hazırlık için bir takım sebze ve meyveleri kurutup saklarız. Bu sebze ve meyveleri kuturkende bir takım hususlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu hususları kısaca açıklamak isteriz.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

 

Meyve ve Sebzeler Nasıl Kurutulur?

Meyve ve Sebzeler Nasıl Kurutulur?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Yaz aylarında bamyadan patlıcana, erikten incire kadar bir çok sebze ve meyveleri kurutarak kış aylarına saklayabilmeniz mümkündür.   Çarşıdan ve  pazardan  satılan kurutulmuş sebze ve meyvelerin aksine sizin kuruttuğunuz sebze ve meyveler daha bir sıhhatli ve sağlığa zarar veren hiçbir madde içermediği içinde gönül rahatlığıyla tüketeceksiniz üstelik.

 Sebze Ve Meyveleri Kolay Kurutmanın Püf Noktalarına Gelince

Her işte olduğu gibi meyve ve sebze kurutmasının da  incelikleri ve püf noktaları vardır.  Bupüf noktalarına dikkat ettiğiniz takdirde, sebze ve meyveleriniz hem lezzetli olacak ve hem de besin değeri yüksek  olacaktır.

Kurutmaya en yatkın olan ve en  uygun,  elma, erik, vişne, kayısı, üzüm, dut gibi meyveler ve biber, fasulye, patlıcan, bamya gibi sebzelerdir. Ayrıca  Nane, kekik ve biberiye ise kurutulacak en güzel baharatlardır.

Kurutulmuş  sebze ve meyvelerin şeker oranı yükselmekte ve dayanırlıkları artmaktadır.

Sebze ve meyveleri  açık havada, fırında kurutma işlemini yapabilirsiniz. Açık havada yapılan kurutmak için güneşte ve gölgede olarak iki şekilde yapabilirsiniz.

Güneşte kurutmak için  evinizin güneye bakan kısmı bunlar çatı, balkon ya da damları kullanabilirsiniz.

Gölgede kurutmak için ise, sebze ve meyveler güneş görmeyen, hava akımı olan fakat  mutfaktan uzak ve yağmur değmiyecek bir yer de kurutabilirsiniz.

Kurutmak istediğiniz sebze ve meyvelerin yaprak, çöp, sap ve taşlarını ayıklayın ve iyice yıkayın

Sebze ve meyveleri bütün veya  dilimleyerek  kurutmanız mümkündür. Dilimlediğiniz sebzeleri ve meyveleri ayrı ayrı kurutmalısınız.

Kurutma sırasında toza ve toprağa temas ettimeyin

Meyve ve sebzeleriniz kuruduktan sonra düşük ısılı fırında biraz ısıtın. Bu işlem meyve ve sebzelerin daha dayanıklı olmalarını sağlayacaktır.

Sebze ve meyveli kurutmek için en sıcak günleri seçmelisiniz. Çünkü kısa sürede kuruyup besin değeri kaybolmayacaktır.

Kuruttuğunuz yiyecekleri fazla hava almayan cam yada teneke kaplarda, az ışık alan yerlerde saklamalısınız.


- Meyve ve Sebzeler Nasıl Kurutulur? admin tarafından 12 Ağustos 2014 tarihinde , Kadın,Kış Hazırlıkları kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Meyve ve Sebzeler Nasıl Kurutulur? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz