---< Sponsor Bağlantı >---

Metabolizma Nedir, Metabolizmanın Çalışma Hızını Etkiliyen Faktörler Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Metabolizma Nedir, Metabolizmanın Çalışma Hızını  Etkiliyen Faktörler Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Metabolizma Nedir İlk önce tanımına bir bakalım. Metabolizma  insan vücudunun  temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için yaktığı enerji miktarıdır diyebiliriz kısaca. Metabolizmanın tanımını verdikten sonra  dilerseniz Metabolizmanın Çalışma Hızını  Etkiliyen Faktörler Nelerdir dilerseniz  kısaca bir göz atalım.

Metabolizmanın çalışma hızını etkileyen etmenler kilo alma ve kilo verme sıkıntısı çekenlerin bilmesi şart olan noktalardır. Bu etmenleri öğrenerek kilo verme ile ilgili daha kolay netice alabilirsiniz. İlk olarak metabolizmanın tanımına bakalım; vücut hücrelerinin enerjiyi yakma hızına metabolizma denir. Vücudumuzda bulunan her hücre değişik bir şekilde ve hızda enerji harcarlar.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Bazal metabolizmaya baktığımızda ise vücudun istirahat esnasında bir gün içinde harcadığı enerji miktarı mananına geldiğini görüyoruz. Bu toplamda metabolizma hızının yüzde 60’ına eşit geliyor. Başka bir deyişle vücudumuzdaki hücreler normal koşullarda günlük aldığımız enerjinin yüzde 60’ını harcıyor. Geri kalanların yüzde 10-15’i ise aldığımız gıdaların emilimi esnasında harcanıyor. Mide ve bağırsak hücreleri tarafından harcanan bu enerjinin hemen peşinden; kalan yüzde 15-30’luk bölüm ise gün içinde bize hareketlilik veren; çizgili adaleler tarafından harcanıyor. Bu nedenle gün içinde ne kadar hareketli olursak ve egzersiz yaparsak, metabolizma hız oranımız da o kadar artıyor.Metabolizmanın çalışma hızını nasıl etkilenir

Metabolizmanın çalışma hızını nasıl etkilenir?

Metabolizmanın çalışma hızını etkileyen etmenler arasında ilk olarak yaş var. Her yaş belli bir metabolizma hızına sahipken; yaşlandıkça bu hız düşmeye başlar. Genetik de hız açısından ehemmiyetli bir etmendir. Doğuştan metabolizma hızı etkilendiği için kilo veremeyen insanlar da olduğu gibi. Metabolizma hızını etkileyen diğer bir etmen ise daimi kilo alıp vermektir; ayrı olarak metobolik hastalıklar da mevcuttur. Bunlar; tiroit bezinin hızlı veya yavaş çalışması, böbrek üstü bezinden salgılanan kortizon hormonunun fazla olması, pankreastan salgılanan ensülin hormonunun fazla olmasıdır. Cinsiyet, aşırı karbonhidrat tüketmek, stres ve uzun müddetli çok düşük kalorili perhizler de metabolizma hızını yavaşlatan etkenlerin başında gelir.

 

Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler
Metabolizma çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bunların başında Yaş, Cinsiyet, Genetik yapı, Diyet, Çeşitli Hastalıklar, Karbonhidratlar ve Havanın soğukluğu ve Sıcaklığı  Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler arasındadır.


- Metabolizma Nedir, Metabolizmanın Çalışma Hızını Etkiliyen Faktörler Nelerdir? admin tarafından 7 Mart 2014 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Metabolizma Nedir, Metabolizmanın Çalışma Hızını Etkiliyen Faktörler Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz