---< Sponsor Bağlantı >---

Mesnevi Ne Demektir, Mesnevinin Özellikleri Nelerdir?


---- Sponsorlu Bağlantılar ---


Mesnevi Ne Demektir, Mesnevinin Özellikleri Nelerdir?

Mesnevi Ne Demektir, Mesnevinin Özellikleri Nelerdir?

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Mesnevi Nedir, Mesnevi Ne Demektir, Mesnevinin Özellikleri Nelerdir?

Mesnevi Nedir: Kısaca mesnevi Her beyti ayrı uyaklı bir divan edebiyatı nazım biçimidir. Arapça kökenli bir kelimedir. Arap, Fars ve Osmanlı edebiyatında kendi aralarında uyaklı beyitlerden oluşan ve aruz ölçüsü ile yazılan divan edebiyatı şiir biçimidir.

Mesnevinin Özelliklerine Gelince

Mesnevi     Mesnevide işlenene tema  ne olursa olsun , ilk dikkati çeken en önemli özellik olayın bir masal edasında  anlatılmasıdır. Akıl ve mantık ölçülerine sığmayan  bir sürü olay dizisi  birbirini izlemektedir. Olayın geçtiği yerler, zamanlar ve vakitler belirsizdir. Anlatılan konuda birlik sağlanamamıştır. Hikayenin bölümleri birbiriyle alakasız parçalar gibi görünür. Etraf tasvirleri gerçeğe uygun değildir, hikâyenin  kahramanları doğaüstü davranışlarda bulunur. Hikayelerde genellikle  cinler,  periler,  devler,  cadılar,   ejderhalar gibi masal motifleri sık sık işlenir. Her beyt kendi içinde uyaklı uzun nazım biçimi vardır.

------- Sponsorlu Reklamlar -----

Mesnevi deyince aklımıza Mevlana gelmektedir.   Mevlânâ’nın tasavvufi mesnevisi 25.700 beyitten oluşmuşmaktadır. Mevlana  nazım türü olan mesnevi isimi ile bilinir. Mesneviler aşk, dini ve tasavvufi, ahlaki-öğretici, savaş ve kahramanlık, bir şehri ve şehrin güzelliklerini anlatma, mizah gibi türlü konularda yazılmıştır. Divan edebiyatında roman ve hikâye gibi eserler  olmadığından, mesneviler  bu tür eserlerin yerini geçmiştir.


- Mesnevi Ne Demektir, Mesnevinin Özellikleri Nelerdir? admin tarafından 30 Mart 2014 tarihinde , Eğitim,Vikipedi kategorisine eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Mesnevi Ne Demektir, Mesnevinin Özellikleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz